Ära osta rasvunud hanemaksa (foie gras)

05.06.2012 2010. aastal toodeti üle maailma enam kui 20 000 tonni foie gras‘d. Sellise delikatessi tootmine on võigas ja tekitab rohkelt piinu ning kannatusi. Foie gras’i ehk rasvunud maksa tootmisel võetakse linnul...

05.06.2012

2010. aastal toodeti üle maailma enam kui 20 000 tonni foie gras‘d. Sellise delikatessi tootmine on võigas ja tekitab rohkelt piinu ning kannatusi.

Foie gras’i ehk rasvunud maksa tootmisel võetakse linnul kaelast kinni ning surutakse sundtoitmiseks metallist või plastikust 20-25 cm pikkune toru söögitorusse, mille tagajärjel kasvab maks kuni 10 korda suuremaks kui ise toitunud hanel. Kui normaalse hane maksas on 6,6% rasva, siis sundsöödetud hane maksas 55,8%. Meditsiinilistes terminites väljendades kannatavad sundsöödetud pardid ja haned hepatic lipidosis`e ehk rasvase maksa sündroomi all, mis on patoloogiliselt suurenenud ja füsioloogiliselt kahjustunud maks.

Ca 80% lindudest peetakse kingakarbi suurustes üksikpuurides. Näiteks Prantsusmaal kasutatakse 26 x 28 cm suuruseid puure. Sellised linnud suudavad vaevu seista ja neil on raskusi kõndimisega, kuna suureks paisunud maks surub jalad laiali. Sundsöödetud lindude suremus on 10-25 korda suurem kui tavalises linnuliha tootvas farmis kasvatatud lindudel. Surma põhjuseid on palju, üks neist lämbumine.

Foie gras tootmine ja loomade sundsöötmine ei ole Euroopa Liidus keelatud. Paljud maailma riigid on keelu siiski kehtestanud: Austria, Tšehhi, Taani, Soome, Saksamaa, Itaalia, Luksemburg, Norra, Poola, Iirimaa, Rootsi, Šveitsi, Holland, Ühendkuningriigid, Argentiina, Iisrael, Kalifornia osariigik ning San Diego ja Chicago USA-s. Ka Eestis on loomade sundsöötmine ilma meditsiinilise näidustuseta loomakaitseseadusega keelatud alates 2009. aastast. 

Kasutatud allikad:

–  The Welfare of Ducks and Geese in Foie Gras Production, A Summary of the Scientific and Empirical Evidence, A Farm Sanctuary Report (Farm Sanctuary, http://www.FarmSanctuary.org)

Leave a Reply