Eksootiliste lemmikloomade pidamise varjuküljed

Eksootiliste loomade pidamine lemmikloomadena on üha populaarsem, kuid uuringud näitavad, et see põhjustab tõsiseid probleeme nii loomade heaolule, rahvatervisele kui ka looduskeskkonnale. Eesti Loomakaitse Selts (ELS) juhib tähelepanu, et enamikul...

Eksootiliste loomade pidamine lemmikloomadena on üha populaarsem, kuid uuringud näitavad, et see põhjustab tõsiseid probleeme nii loomade heaolule, rahvatervisele kui ka looduskeskkonnale. Eesti Loomakaitse Selts (ELS) juhib tähelepanu, et enamikul juhtudel ei ole kodudes võimalik pakkuda tingimusi, mida eksootilised liigid vajavad, mistõttu paljud loomad kannatavad või hukkuvad vangistuses.

“Eksootiline lemmikloom on loom, kes  ei ole kodustatud vaid tegu on metsloomaga. Kodustamine on selektiivne aretusprotsess, mis kestab tuhandeid aastaid. Seega paratamatult metsikute loomade pidamine kodus limiteerib nende võimalust käituda loomuomaselt, see seab ohtu nii nende vaimse kui füüsilise heaolu. Neil puudub sageli sobiv peavari, toit, liikumisruum ja kliima,” selgitas ELSi juhatuse liige Geit Karurahu.

Bioloog Clifford Warwick ja tema kolleegid on leidnud, et eksootiliste loomade, näiteks roomajate, pidamine on problemaatiline, kuna nende loomade transport ja pidamine põhjustab loomadele tugevat stressi ja mitmeid terviseriske. Transpordi ajal või esimesel aluaastal vangistuses haigestub või  sureb lausa neli looma viiest. Lisaks toob ta välja, et eksootiliste liikide kodus pidamine on tihti ohtlik ja ebamugav loomadele, kes vajavad keerulisi keskkonnatingimusi, mida kodustes tingimustes on raske saavutada​.

Kuigi eksootiliste loomade pidajad püüavad loomi hankida viisidel, mis oleks eetiline, siis uuringud näitavad, et seaduslik ja ebaseaduslik kaubandus on omavahel tihedalt seotud, muutes loomade seadusliku päritolu kontrollimise keerukaks. Isegi seaduslikult müüdud loomad pärinevad sageli loodusest. Levinud on praktika, kus ebaseaduslikult püütud loomad märgistatakse vangistuses kasvanutena, et nende seaduslikku müüki lihtsustada. See raskendab liikide kaitset ning on aidanud kaasa nõudluse suurenemisele kogu maailmas. Näiteks toimub Facebooki ja teiste sotsiaalmeediaplatvormide kaudu aktiivne turg, kus müüakse kaitse all olevaid liike. TRAFFIC-i uuring näitas, et Myanmaris pakuti Facebookis müügiks 71% kaitsealuseid liike, kusjuures 87% neist olid loodusest püütud.​ 

Eksootiliste loomade pidamine on ohuks ka meie tervisele ja keskkonnale. Haiguste Kontrolli ja Tõrje Keskus (CDC) andmetel põhjustavad roomajad nagu kilpkonnad ja sisalikud USA-s aastas ligikaudu 93 000 salmonelloosi juhtumit. Lisaks sellele, et eksootilised loomad võivad levitada zoonootilisi haigusi, nagu salmonella ja ebola, kujutavad mõned neist ka ohtu kohalikule keskkonnale, kuna nad võivad loodusesse sattudes muutuda invasiivseteks liikideks. 

Enne eksootilise looma soetamist on oluline mõista nende loomade pidamise keerukust ning tõsiasja, et eksootidele on sageli võimatu pakkuda õiget hooldust kodustes tingimustes. Kahjuks toob see kaasa loomade kannatused, mis sageli võivad jääda meile märkamatuks. 

 

Allikad: JSTOR Daily, Michigan State University, Born Free.

Leave a Reply