Eesti Loomakaitse Selts kutsub üles kõiki loomaomanikke oma koeri, kasse, tuhkruid ja küülikuid kiipima ja registreerima, kuna kiip toob sinu lemmiklooma koju tagasi. Samuti kontrollima üle kas lemmiklooma kiip töötab ja kas see on üleriigilistesse registritesse kantud.
Vaatamata kiipimise ja registreerimise kohustusele mitmetes omavalitsustes, jõuab varjupaika ja teistesse loomi aitavatesse organisatsioonidesse endiselt väga palju loomi, kellel puudub kiip või kes ei ole registrisse kantud. „Põhjuseid miks loomaomanikud oma lemmikut ei kiibi ega registreeri on mitmeid – mõni leiab, et see ei ole vajalik, kuna tema loom ei käi väljas, mõni kardab, et kiibi abil saab teda jälgida, mõni arvab, et see on tema loomale ohtlik, mõnel kahjuks ongi oma loomast ükskõik. Kõik need põhjused on absurdsed, sest ükski neist ei vasta tõele ja loomulikult inimesel kellel on oma lemmikust ükskõik ei tohikski kodus looma olla, “ kommenteerib ELS-i otsese abistamise juht Margit Midro.
Eesti Loomakaitse Selts toob välja 5 põhjust miks on looma kiipimine ja registreerimine oluline:
- Kiipimine ja registreerimine toob lemmiklooma koju tagasi
Kui loomal on kiip ja ta on kantud registrisse, leitakse varjupaika toodud looma omanik kiiresti. Lisaks varjupaigale saavad kiipi kontrollida ka veterinaarkliinikud ja teised loomakaitse organisatsioonid. Tõenäosus, et neljajalgne sõber jõuab turvaliselt koju tagasi on kordades suurem, kui kiibi ja registreerimise puudumisel. Märgistada tuleb ka tubased lemmikloomad, kuna ka nemad võivad mõne juhuse tõttu välja hulkuma sattuda.
- Mikrokiip ei kao kunagi ära
Kaelarihm või kaelarihma külge riputatud ripats omaniku kontaktidega võib ära kukkuda või katki minna, sildil märgitud teave võib aga sootuks ära kuluda. Mikrokiip paigaldatakse looma naha alla, tavaliselt kaela vasakule küljele.
- Kiip on turvaline nii loomale kui ka inimesele
Lisaks sellele, et lemmikloom jõuab kiibi abil tõenäolisemalt koju tagasi, on mikrokiip ohutu ka loomale endale. See ei tekita loomal ebamugavustunnet ega ole ohtlik lemmiku tervisele. Kiibi paigaldamise protsess sarnaneb vaktsineerimisele. Ainus informatsioon mida kiip endas kannab on 15-kohaline unikaalne numbrikombinatsioon. Kiibi abil ei ole võimalik määrata looma asukohta ega muul moel seda jälgida.
- Registreeritud ja kiibitud looma omanikku on kerge tuvastada
Igasuguste vaidluste ja varguse korral on mikrokiibi abil alati võimalik tuvastada lemmiklooma ametlik omanik.
- Kiipimine ja registreerimine tagab ülevaate lemmikloomade arvust
Kiibistamine võimaldab saada paremat ülevaadet lemmikloomade hulgast ning nende liikuvusest. Omavalitsustes tekib territooriumil peetavate kasside ja koerte kohta asjakohane ülevaade. Tekib võimalus tuvastada ebaseaduslikke ja looma heaoluga mitte arvestavaid lemmiklooma kasvandusi. Lemmikloomaregister võimaldab tuvastada hulkuvate lemmikloomade probleemi olemasolu ja suurust konkreetses piirkonnas ning hinnata hulkuvate loomade probleemi lahendamiseks teostatud meetmete edukust.
Eesti Loomakaitse Selts on 2000. aasta kevadest tegutsev loomasõpru ühendav mittetulundusühing, mille missiooniks on abivajavate loomade heaolu tagamine ja parandamine ning loomade väärkohtlemise ennetamine. Missiooni viiakse ellu loomade otsese abistamise, avalikkuse teavitamise, inimeste koolitamise ning õigusloomes osalemise ja loomakaitsealase järelevalve teel.
Lisateave:
Geit Karurahu
Kommunikatsiooni- ja turundusjuht
+372 55505009
geit.karurahu@loomakaitse.ee