Ilutulestikuga kaasnevat müra pelgavad nii metsa- kui koduloomad pannes nad ettearvamatult käituma ning tekitades neile suurt stressi ja sellega tervisehädasidki. Eesti Loomakaitse Selts soovitab hoida oma lemmikloomad aastavahetusel turvaliselt toas ning varustada nad kiibiga ja andmetega lemmikloomaregistrites.
Seltsi aastatepikkune kogemus näitab, et loomade varjupaigad täituvad just aasta algul tavapärasest rohkem kodunt ära jooksnud lemmikutega. Kuna enamik loomadest ei ole harjunud raketipaukudele omase ootamatult valju müra ja valgusesähvatustega, satuvad nad ilutulestiku ajal kergesti paanikasse, võivad käituda ettearvamatult, sealhulgas põgeneda omanike järelevalve alt.
Saluudi laskmise ajaks soovitab Eesti Loomakaitse Selts lubada lisaks väiksematele koduloomadele tuppa ka ketikoerad, et müra oleks nendeni vähem kosta. Loom tunneb end turvalisemalt kui ka inimene ilutulestiku toimumise ajal tema juurde jääb.
Kui seda veel tehtud ei ole, tuleb oma lemmik loomakliinikus kiibistada, ja lisaks kontrollida, et looma andmed oleksid kantud vähemalt Eesti lemmikloomaregistrisse, kuhu tuleb paluda andmed lisada kiibi paigaldanud veterinaaril; ning kohalike omavalitsuste lemmikloomade registrisse (LLR), kuhu tuleb lisada andmed ise riigiportaal eesti.ee kaudu. Ilma andmeteta registrites ei ole kiibist looma leidmisel kasu.
Juhul kui loomal puudub mikrokiip, tuleks loomaomanikul kinnitada koera või kassi kaelarihmale enda kontaktandmed. Kui loom aastavahetusel kadunuks jääb või leitakse hulkuv koer või kass, tuleb sellest teavitada lähimat loomade varjupaika ja kohalikku omavalitsust.
Ilutulestikku tuleb süüdata lähedalasuvatest inimestest ja loomadest ohutus kauguses vältimaks võimalikke vigastusi ning ilutulestiku tükid tuleb pärast tulevärki kokku korjata, et loomad neid kogemata ei sööks või nendega endale muul moel viga ei teeks. Kõige loomasõbralikum tegu on sel aastavahetusel aga leida ilu muust kui ilutulestikust!