10.04.2012
Aastast 2012 on Hispaania Kataloonia piirkonnas kuuesaja aastase traditsiooniga härjavõitlus seadusega keelatud ning viimane härjavõitlus toimus Barcelonas 25. septembril.
Esimene härjavõitlus Barcelonas toimus 1387. aastal, kuid populaarseks sai see alles 18. sajandi alguses kui matadoor Franciso Romero algatas uue trendi – härjavõitlus mitte hobustega, vaid keebi ja mõõgaga. Hakati ehitama ümmargusi härjavõitluse areene, et hoida ära nii matadoori kui härja nurka surumist. Vanim selline säilinud areen on La Maestranza, Sevilla’s.
Barcelonas 1915. aastal ehitatud La Monumental´i areenil on oma enneaegse lõpu leidnud tuhanded härjad ning kaheksa matadoori. Hispaania fašistlik diktaator Francisco Franco ning ka paljud Kataloonia presidendid on olnud La Monumental’i läbiviidud härjavõitluste aukülalised.
Sellel samal areenil toimus viimane härjavõitlus Kataloonias, mis tähendab, et lõbu pärast ei tapeta tulevikus seal enam ühtegi härga.
Matadoor Juan Belmonte´t peetakse tänapäevase härjavõitluse koolkonna loojaks – ta oli esimene, kes kasutas keepi, et saada härga oma kehale võimalikult lähedale.
Riskipiire katsuvad matadoorid nagu Belmonte tõmbasid härjavõitlusele palju tähelepanu nii Hispaanias kui ka mujal maailmas ning härjavõitlust on kirjeldanud muuhulgas ka kuulus kirjanik Ernest Hemngway.
20. sajandi keskel oli härjavõitlus ülimalt populaarne. Miljonid inimesed vaatasid seda televisioonist ning matadooridest olid saanud edukad staarid.
Härjavõitlus oli saanud populaarseks ka Lõuna-Prantsusmaal ja ka mõningateis Lõuna-Ameerika riikides. Suurim härjavõitluse areen on Mexico City’s, mahutades 48 tuhat inimest.
2010. aastal registreeriti maailmas pea 2000 härjavõitlust ning seetõttu surmati rohkem kui 7000 härga. Vähemalt 500 talu kasvatavad võitluste jaoks härgasid.
Härjavõitluse keelamise kriitikud süüdistasid keelus Kataloonia natsionalismi – „Parlament keelas härjavõitluse sellepärast, et see on hispaanlaste traditsioon, mitte sellepärast, et kaitsta loomi”, ütles matadoor Alvaro Marin ajalehele El Mundo.
Härjavõitluse vastased aktivistid ning paljud kohalikud rõhutavad siiski, et keeld peegeldab tegelikult paljude kohalike elanike soovi lõpetada loomade asjatu piinamine.
„Meil on suur hea meel, et härgade piinamine Kataloonia areenidel on läbi“, ütles härjavõitluse vastane protestija Aïda Gascón.
La Monumental, kus on muuhulgas esinenud ka The Beatles ja The Rolling Stones, ootab projektiluba, et muuta asukoha kasutusotstarvet. Planeeritud projektidest on välja toodud turuhoone, luksuskorterid ja Dubai poolt finantseeritud mošee.
Allikas: Guardian
Loe edasi SIIT>>