Hiina: karud meeleheite ja lootuse piiril

10.03.2014 Hiinas Chengdu linna lähistel asub omapärane koloonia: nii kaugel kui silm ulatub, paistavad puude-põõsaste vahelt liikuvad karvased mättad. Lähemal uurimisel selgub et need on karud, kes õnnelikult puuõõntesse peidetud maiustusi otsivad,...

10.03.2014

Hiinas Chengdu linna lähistel asub omapärane koloonia: nii kaugel kui silm ulatub, paistavad puude-põõsaste vahelt liikuvad karvased mättad. Lähemal uurimisel selgub et need on karud, kes õnnelikult puuõõntesse peidetud maiustusi otsivad, muru peal müttavad, tiikides suplevad. Mesikäppadega asustatud kuurort tundub nii hubane, et mõnelgi inim-külastajal tekib tahtmine sinna elama asuda. p=2774

Paraku, Animals Asia (Aasia Loomad) Hiina Karude Päästekeskus võtab ainult neid, kel karvane kasukas. Mõmmidel on seal vägev elu: magamistoad, haljasalad, basseinid, tervislik toit, seltskond (loe: teised karud), arstiabi ja teenendav personal. Spetsiaalne meeskond hoolitseb meelelahutuse eest: muudab seadeid mänguväljakutel, ehitab põnevaid ronimispuid. Isegi jõuluvana käib karudel ja jätab põõsa alla koogikesi. Karud elavad nagu prominendid! Kade hakkab!

Kuid lähemal vaatlemisel hakkab silma et osadel karudel puudub käpp või kaks, mõnel on näo peal sügavad armid, kolmandad käituvad imelikult. Tervise ja psüühhika häired on märgid pansionaadi asukate masendavast minevikust. Viimasest kuulda saades vaevalt et keegi veel karusid kadestab. Sest enne kui mõmmid  sattusid sellesse paradiisi, veetsid nad oma elupäevi maapealses põrgus: Hiina karufarmides.   

Ka farmides võib näha ridadena karvaseid selgasid. Kuid need ei ole mõmmid kes õnnelikult muru peal müttavad. Need on haiged, vigased, poolnäljased karud kes lebavad räpastes puurides nagu karvased pambud. Osadel on hambad murtud ja küüned välja kistud. Puurid on sageli nii väikesed et kogu oma elu jooksul – mis võib kesta viis kuni kolmkümment aastat – karu ei saa püsti tõusta ega isegi ringi keerata.

See ei ole veel kõik. Karude kõhust tolknevad metallist või plastmassist torud. Need on kateetrid, mis on läbi kõhukelme sapipõide torgatud, enamasti ilma anesteesia, steriliseerimise ja veterinaarsete teadmisteta. Kateetrite tõttu kannatavad karud talumatu valu käes. Osadel on ümber kere metallist vest mis takistab pea ja jäsemete normaalset liikumist.

Kateetrid osutavad, miks karud sellises olukorras viibivad: torude kaudu kogutakse nende sapipõies tekkivat mahla, mida kasutatakse Aasia traditsioonilises meditsiinis. Vanasti koguti seda eelnevalt surmatud karudelt. Kuid 20. sajandi teisel poolel leiutati meetod vedeliku kogumiseks elavatelt loomadelt. 1980-ndatel aastatel hakkasid sellised farmid levima ka Hiinas.

/…/

Karusid saab aidata aadressil www.animalsasia.org

Loe edasi Eesti Ekspressist.

Autor: Aime Hansen

Leave a Reply