Eesti Loomakaitse Selts (ELS) uuris Ukraina iseseisvuspäeva eel kahelt tegusalt Ukraina loomakaitse organisatsioonilt kuidas neil on läinud ja kuidas abivajavate loomade olukord on sõja tõttu muutunud. Vaatamata keerulisele ajale on loomakaitsjad suutnud hästi kohaneda ja teevad tublit tööd.
“Oleme seltsiga Ukraina loomi aidanud juba aastaid, nii nõuga kui ka toetanud võimalusel rahaliselt. Kodutute loomadega ja loomade kaitsega oli seal varemgi probleeme, kuid asjad liikusid paremuse poole. Kahjuks on sõda hävitanud kogu aastatepikkuse töö. Sõja tõttu ei kannata vaid lemmikloomad vaid ka põllumajandus- ja metsloomad, selahulgas haruldased liigid,” kommenteeris ELSi juhatuse liige Geit Karurahu. Eesti Loomakaitse Selts on Eesti inimeste abiga Ukrainasse abi saatnud ja ka Eestis kohapeal põgenike loomi aidanud ligi 20 tuhande euro eest ning vahendanud ka Helen Woodward Animal Center annetusi ca 180 tuhande euro väärtuses.
Paratamatult on Ukraina kodutute loomade arv sõja tõttu mitmekordistunud. Raske on ka loomadele leida pidamise kohta, kuna pommitamiste käigus hävivad varjupaigad ning sageli tuleb hoiukodud ja varjupaigad evakueerida ohutumasse piirkonda. “Hetkel on käsil viie hoiukodu evakueerimine. Igas hoiukodus on 14 kuni 30 looma. Kahjuks on uue majutuse leidmine keeruline, sest keegi ei taha oma majja nii palju loomi lubada. Teine väljakutse on see, et paljudel neil, kes lähevad sõjaväkke või kes hukkuvad, olid kodus lemmikloomad. Ja me peame sellistele loomadele kiiresti uue kodu leidma,” kommenteeris Ukraina loomakaitsja Natalie.
Sõja põhjustatud olukorrale lisab keerukust annetuste märkimisväärne vähenemine. “Sõda mõjutab ka annetusi. Kasvanud on abipalvete arv, mitte ainult vabatahtlikelt ja varjupaikadelt, vaid ka inimestelt, kes on kaotanud kodu või on olnud sunnitud koos lemmikloomadega evakueeruma riigi turvalisematesse piirkondadesse. Abivajavate ja hulkuvate loomade arv pidevalt kasvab. Seoses sõjaga, koduloomade madala steriliseerimisega ning vastutustundetu suhtumisega kassidesse ja koertesse, on varjupaigad pidevalt loomi täis,” lisas Ukraina loomakaitse organisatsioon Happy Paws.
Varjupaigas viibivate loomade arv on kasvanud 60%. Oletuste kohaselt on põgenikest maha jäänud mõnisada tuhat lemmiklooma. Kuid lemmikloomad ei ole ainukesed kannatajad. Sõja tõttu on hukkunud umbes 7 miljonit põllumajanduslooma. Lisaks hukkuvad ja jäävad oma elupaikadest ilma metsloomad. Hirmunud loomad ja linnud põgenevad paikadest, kus nad varem elasid, ning püüavad linnades turvalisust leida. Kahjuks on pommitamistes hukkunud ka mitmed loomakaitsjad.
Ukraina loomakaitsjate ennetustöö rõhk on läinud koerte ja kasside steriliseerimisele, kuna see on üks väheseid viise kuidas kodutute loomade arvu hetke olukorras kontrolli all hoida. “Kui oma tegevust organisatsioonina alustasime, siis oli meie põhiülesanne varjupaiga loomade toitmine, kuid hiljem saime aru, et see ei lahenda hulkuvate loomade probleemi. Meie abi mõju oli vaid lühiajaline. Seetõttu oleme aasta-aastalt oma tööd laiendanud ja süstematiseerinud – hakkasime rääkima steriliseerimise vajadusest kui humaansest viisist hulkuvate loomade probleemiga tegelemiseks ja nüüd, sõja ajal, on see meie põhieesmärk – steriliseerida võimalikult palju loomi. Nii saame ära hoida ökoloogilist katastroofi Ukrainas,” kommenteeris Happy Paws.
Eesti Loomakaitse Selts on abivalmite Eesti inimeste ja USA koostööpartneri toel olnud Ukraina organisatsioonidele abiks mitmete vajalike esemete hankimisel, kui ka saatnud neile rahalisi annetusi, et kohapeal vajalikke tegevusi läbi viia. UAnimals-le annetati looma toidu hankimiseks ja loomade transportimise organiseerimiseks. UPAW-le tehti annetus loomatoidu soetamiseks, mida jagas Ukraina organisatsioon nii varjupaikadele ja hoiukodudele kui ka hädas loomaomanikele ning lisaks saatis Selts vajalikke vahendeid loomade püüdmiseks ja steriliseerimiseks. Ukraina Väikeloomaarstide Seltsile saatis ELS annetuse sõja tõttu viga saanud või muul moel kannatanud loomade ravimiseks. Happy Paws-il aitas ELS hankida auto ning saatis annetuse lemmikloomade steriliseerimiseks ja vaktsineerimiseks. Kevadel steriliseeriti saadetud abi eest 553 looma. Vaktsineerimiseks saadetud summa läheb Herson piirkonnast päästetud loomade kaitsepookimiseks. Lisaks sellele abistab Selts Eestisse saabunud põgenike loomi.
Eesti Loomakaitse Selts on 2000. aasta kevadest tegutsev loomasõpru ühendav mittetulundusühing, mille missiooniks on abivajavate loomade heaolu tagamine ja parandamine ning loomade väärkohtlemise ennetamine. Missiooni viiakse ellu loomade otsese abistamise, avalikkuse teavitamise, inimeste koolitamise ning õigusloomes osalemise ja loomakaitsealase järelevalve teel.
Lisateave:
Geit Karurahu
Kommunikatsiooni- ja turundusjuht
Telefon: +372 55505009