Pressiteade: Leitud kilpkonnad Viimsist!

Esmaspäeval jõudis Eesti Loomakaitse Seltsi (ELS) hoole alla punakõrv-ilukilpkonn, kelle tähelepanelik meesterahvas Viimsist raudteelt leidis. Selle kilpkonna liigi leidmine loodusest on muutunud kahjuks tavaliseks. Samast kohast on ka juba varem...

Esmaspäeval jõudis Eesti Loomakaitse Seltsi (ELS) hoole alla punakõrv-ilukilpkonn, kelle tähelepanelik meesterahvas Viimsist raudteelt leidis. Selle kilpkonna liigi leidmine loodusest on muutunud kahjuks tavaliseks. Samast kohast on ka juba varem see liik leitud. 

Nädala esimesel päeval helistas ELSI infoliinile meesterahvas, kes oli oma jalutuskäigul leidnud Viimsit raudteelt kilpkonna. Loom sai ELS-i poolt ära toodud ja otse loomakliinikusse eksootilisi loomi raviva arsti juurde toimetatud. Kilpkonn jäi kliinikusse turgutamisele, kuna oli uimane ja tema silmad kuivad. Kliinikus hoiti teda soojas veevannis ning talle manustati naha alla vedelikku ja glükoosi. Lisaks vajas kilpkonn sundtoitmist. Õhtul sai kilpkonn minna hoiukodusse, kus tuleb talle veel silmatilkasid manustada ja vaadata kas loomake ikka toibub.

Seltsi sotsiaalmeedias jagatud kilpkonna kuulutuse peale tuli teade, et samast kohast on ka varem üks kilpkonna tüdruk leitud. Leidja kommenteeris, et avastas loomakese raudteelt 10. juunil. Loomake elutseb hetkel rõõmsalt leidja kodus. Kahtlus on, et tegu võib olla koos hüljatud või plehku pannud preilidega, kuna mõlemad loomakesed tunduvad olevat alles hiljuti loodusesse pääsenud ja nad on ka ühe suurused. 

Eesti Loomakaitse Seltsi kui ka teiste loomakaitse organisatsioonide hoole alla on seda liiki loomi ka varem jõudnud mitmeid. Punakõrv-ilukilpkonna loodusesse laskmine on Eestis kui ka mujal Euroopas suhteliselt tavaline. Tegu on loomadega, kelle heaolu on kodudes keeruline tagada. Vajavad nad täiskasvanuna võimsa veefiltriga pea 400 liitrilist akva-terrariumit.  Lisaks peab neil olema tagatud võimalus veest välja tulla ja ennast soojuslambi all soojendada. Samuti vajavad nad väga mitmekesist toitu. Kahjuks kipuvad inimesed looma võtma enne, kui on liigi vajadustega tutvunud või hindavad oma loomapidamise võimekust valesti. Loomapidamise keerukuse ilmnemisel või loomast tüdinemisel lastakse õnnetu loomake aga loodusesse. Juhul kui tunnete, et looma pidamine käib üle jõu, siis on alati võimalik pöörduda mõne loomakaitseorganisatsiooni poole. Looma hülgamine ei ole lahendus, “ kommenteeris ELSi otsese abistamise juht Carol Liaks. 

Punakõrv-ilukilpkonn on kantud Euroopa Liidu ühtsesse võõrliikide nimekirja, mis tähendab, et nende sissetoomine, müümine ja paljundamine on Euroopas keelatud. Punakõrv on ohuks meie liigirikkusele ja lisaks on kodudes neile keeruline tagada loomuomaseid tingimusi. Võõrliikide nimekiri küll keelab selle liigi pidamise, kuid kahjuks lisatakse liik nimekirja alles siis, kui on kahju tekkinud ja seetõttu on need loomad Euroopas lemmikloomadena juba levinud ning ka meie loodusesse sattunud. Samuti on endiselt lubatud kollakõrv-ilukilpkonnade pidamine, keda hakati Euroopasse tooma kui punakõrv keelati. Seda liiki on tegelikkuses sama keeruline pidada ja ohustab täpselt samamoodi meie keskkonda nagu punakõrv. Kuna seesugused nimekirjad ei ole ennetava toimega, siis paratamatult tuleb tegeleda tagajärgedega, mis võtab äärmiselt kaua aega ja nõuab suuri kulutusi, “ lisas ELSi juhatuse liige Geit Karurahu. 

Eesti Loomakaitse Selts otsib endiselt kilpkonna omanikku ja kogub annetusi, et punakõrva ravi eest tasuda. Seega kui keegi tunneb oma loomast puudust siis kirjutage info@loomakaitse.ee või helistage 5267117. Kilpkonna ravi saab toetada tehes ülekande Eesti Loomakaitse Seltsi kontole selgitusega “Viimsi kilpkonn”:
EE977700771001365439 (LHV Pank)
EE791010002019856000 (SEB)
EE332200221041248998 (Swedbank)
EE541700017003583931 (Luminor)

 

Eesti Loomakaitse Selts on 2000. aasta kevadest tegutsev loomasõpru ühendav mittetulundusühing, mille missiooniks on abivajavate loomade heaolu tagamine ja parandamine ning loomade väärkohtlemise ennetamine. Missiooni viiakse ellu loomade otsese abistamise, avalikkuse teavitamise, inimeste koolitamise ning õigusloomes osalemise ja loomakaitsealase järelevalve teel

 

Lisateave:
​Geit Karurahu
Kommunikatsiooni- ja turundusjuht
​+372 55505009 
geit.karurahu@loomakaitse.ee

1 Comment
  1. Моника Якимова

    Tere!
    Harjumaa , Lääne Harju vald , Lehola
    Вдоль трассы около поселка Лехола гуляет аист , летать не может . Со своими не улетел по этой причине . Наступление холодов погубит его . Помогите аисту !!!!!! Пожалуйста !!!!

Leave a Reply