Pro Wildlife: uppunud tsirkuseelevant oleks võinud veel elada

München, 27.06.2013.  Tsirkuseelevant Medi surmal ühes Eesti järves on juriidilised tagajärjed. „Medi võiks veel elus olla. Meelelahutaja käis elevantidega täiesti vastutustundetult ümber. Selle asemel, et abi otsida ja Medi pead...

München, 27.06.2013. 

Tsirkuseelevant Medi surmal ühes Eesti järves on juriidilised tagajärjed. „Medi võiks veel elus olla. Meelelahutaja käis elevantidega täiesti vastutustundetult ümber. Selle asemel, et abi otsida ja Medi pead veepinnal hoida, et ta õhku saaks, trampis mees tal oma „veešõu“ jooksul seljas“, räägib Daniela Freyer organisatsioonist Pro Wildlife. Looma- ja liikide kaitse organisatsoon avalikustas juhtumi ja esitab avalduse politseisse loomakaitseseaduse rikkumise kohta. Ka Eesti ametivõimudel on tõendeid loomapiinamisest.

Eksperdid: Medi uppus

Elevant Medi suri 7. juunil Eestis, Narva linnas, ühes järves. Meelelahutaja René R. jättis Medi surmast ajakirjandusele mulje kui traagilisest õnnetusest, väites, et Medi sai südameinfarkti. Siiski, Eestis filmitud 47-minutiline video Medi surmast lubab järeldada muud: elevandieksperdid, kellel Pro Wildlife palus videot analüüsida, kinnitavad, et Medi ei saanud õhku, kuna suu ja lont jäid vee alla. „Teadaolevalt oli Medi lont halvatud, mistõttu ta ei saanud seda veest välja sirutada. Samuti oli ta liiga nõrk, et jalgele tõusta. Selle asemel, et õigeaegselt abi osutada, hüppas R. Medi seljas ringi, kui loom ammu oma elu eest võitles“, ütleb Daniela Freyer. Ekspertide sõnade kohaselt suri elevandilehm uppumise tagajärjel seoses vereringehäiretega. Alles siis, kui Medi peaaegu liikumatult vees lebas, tõstis R. tema londi veest välja. Aga ka siis ei saanud loom õhku, sest lont oli vett täis. Et R. oleks agoonia ajal abi otsinud, videost ei selgu. Eesti ametivõimud lasid surnud looma ilma eelneva lahkamiseta maha matta.

Medi tervislik seisund oli halb

Videoülesvõttel Medi viimastest nädalatest on näha, et ta oli kaalus tugevasti kaotanud. Loom liigutas ennast hästi aeglaselt ja ettevaatlikult. Ilmselgelt oli tal väga valus kõndida. Nahal on näha arvukalt vigastusi ja arme – arvatavasti väärkohtlemise ilmingud. Terve elu veetmine tsirkuses, kurnavad transportimised ja londi halvatus, mis takistas teda söömisel ja joomisel, mõjutasid looma kehalist seisundit tugevasti. „R. poleks tohtinud Medit sellises halvas kehalises olukorras mitte kunagi Eestisse tuua ega tsirkuses või loendamatutel muudel üritustel publikule näidata. Loom oleks hädasti vajanud hoolt ja statsionaarset veterinaarravi“, kõlab Freyeri kriitika.

Kes oli Medi omanik?

Pro Wildlife nõuab, et vastutavatelt isikutelt võetaks ära luba loomade pidamiseks ärilistel eesmärkidel. Seni on ebaselge, kellele Medi üldse viimati kuulus ja kuidas ta sattus perekond R. juurde. Eesti videotel ja fotodel on näha, et ka poeg (René R. juunior) osales turneel. René R. seenior ja juunior peavad Hesseni liidumaal Friedbergis roomajate tsirkust. „Elevantide pidamiseks neil ilmselt luba pole“, ütleb Freyer. Daniel R. juhib samal platsil „Renzi universaalset tsirkust“ (Circus Universal Renz), pidades muu hulgas elevante. Ta selgitas ajakirjanikele, et ei oma juhtunuga mingit seost. Igatahes Medi eelmine omanik, tsirkuseperekond Weisheit, on pädevatele veterinaarasutustele teada andnud, et looma peeti perekond R. juures koos teiste elevantidega. Väidetavalt oleks nii pidanud lõppema varasem loomapiinajalik üksikvangistuses hoidmine.

Diskussioon metsloomade pidamise üle tsirkuses

„Medi surm näitab, et tsirkusepidajad ei täida õigusaktidest tulenevaid nõudeid ja ettekirjutusi ja et ametivõimud on loomapidamistingimuste kontrollimisega ülekoormatud“, ütleb Freyer. „Valitsus peab metsloomade pidamise lõplikult keelustama, et lõpetada süstemaatiline loomapiinamine maneežil.“ Koguni 15 Euroopa riiki on keelustanud metsloomade pidamise tsirkustes kas täielikult või osaliselt. Juba kaks korda on liidunõukogu ühehäälselt väljendanud poolehoidu metsloomade keelustamisele maneežil. Valitsus on seni (keelu) rakendamisest keeldunud.

Pro Wildlife kasutab Medi juhtumiga seoses juhust ja pöördub CDU/CSU parlamendifraktsiooni poole palvega loobuda metsloomade tsirkuses pidamise keelamise takistamisest.

Link protestiaktsioonile “Mitte ühtegi metslooma tsirkuses”: https://www.prowildlife.de/Protestaktion_3 

Pro Wildlife pressiteade 27.06.2013

https://www.prowildlife.de/PM_toter_Elefant_Maedi_Strafanzeige

Leave a Reply