Omanikelt võõrandatud koerad ootavad Hoiupaigas uusi kodusid!

Ronja ja Dolce õnnetu saatusega lugu jõudis tänu heade inimeste teadetele Eesti Loomakaitse Seltsini juba mitmeid kuid tagasi, kuid koerte võõrandamise protsess kujunes äärmiselt keeruliseks ja vaevaliseks. Vahetult enne 2012....

Ronja ja Dolce õnnetu saatusega lugu jõudis tänu heade inimeste teadetele Eesti Loomakaitse Seltsini juba mitmeid kuid tagasi, kuid koerte võõrandamise protsess kujunes äärmiselt keeruliseks ja vaevaliseks.

Vahetult enne 2012. aasta jõule saime teate, et Paldiskis Salavati teel endises aiandusühistus elavad kodutud, kes peavad õõvastavates tingimustes kahte koera. Koerad elasid lageda taeva all lühikese nööri otsas, porise maa peal. Teataja käis aeg-ajalt koertele süüa viimas. Koertel puudusid söögi- ja jooginõud. Ühel koeral oli tuulevari, teine elas aastaid lageda taeva all. Teataja juhtis probleemile tähelepanu juba 2010. aastal (teatas politseile ja linnavalitsusele) ja tema palve peale käisid korrakaitsjad olukorda kontrollimas. Leiti, et kuna koeri pole pekstud või piinatud, pole põhjust neid ka ära võtta. Ka 2011. aastal käis teataja linnavalitsuses olukorrast rääkimas. Lubati saata ametnikud olukorda kontrollima, kuid lubaduseks see  jäigi.

Nii pöördusidki teatajad viimases hädas ELSi poole ning meie hädajuhtumite kontrollimise ja lahendamise spetsialist läks kohe koerte pidamistingimusi kontrollima ning kinnitas teataja sõnu: koerad on tugevas alatoitumuses, ühel puudub kuut, teisel on metallist kaelarihm ning ühte looma peetakse umbes 1-1,5 meetrise keti otsas, loomi toitis alates septembrikuust peamiselt teataja, omanikud on alkohoolikud, kes ei ole vabatahtlikult nõus koertest loobuma. Nukker olukord oli kestnud aastaid.

Kuna Eest Loomakaitse Seltsil ei ole seaduslikku õigust loomi omanikelt ära võtta, siis tegi selts peale kontrollkäiku pöördumise Harjumaa Veterinaarkeskusele, milles palusime viivitamatut sekkumist ning koerte kohest võõrandamist. Korduvate pöördumiste tulemusel selgus, et juhtumit  küll uuritakse, kuid VTA ei kavatse koeri ära võtma hakata ning meile teatati, et “teatud asjadele tuleb läbi sõrmede vaadata”. Kuna maaomanik pidi maja kevadel kokku lükkama, siis olevat kohalik omavalitsus ja VTA otsustanud, et midagi ette ei võetagi!

Eesti Loomakaitse Seltsi hädajuhtumite kontrollimise ja lahendamise spetsialist käis koeri mitmeid kuid regulaarselt vaatamas ja neile kümneid kordi süüa viimas – kokku ligi 100 kg toitu. Samuti viisime koertele uued kaelarihmad, mis saadeti meile Hiiumaalt Kuulikodust.  Ühel kontrollkäigul nägi meie vabatahtlik, kuidas omanikud keedavad endale tema viidud koerakrõbinatest putru.

Mai alguses saime teada, et alates 15. maist alustatakse OÜ Pakri Arenduse poolt kinnistute korrastamist ning kõik elanikud, kes on kinnistud hõivanud, peavad need vabastama ning kõik kinnistutele ehitatud hooned lammutatakse.

Sellest tulenevalt pöördus ELS uuesti Harjumaa Veterinaarkeskuse poole palvega loomad kohe võõrandada ja Tallinna Loomade Hoiupaika toimetada. Lisaks leppisime Hoiupaigaga kokku, et nad on kohe nõus koerad oma hoole all võtma. Seekord reageerisid ametnikud õnneks operatiivselt ning tänaseks on Ronja ja Dolce Hoiupaigas, kus nad ootavad uusi kodusid. Koerte kuulutusi saab näha siin http://www.pets.ee/hoiupaik/koerad/7693.htm  ja http://www.pets.ee/hoiupaik/koerad/7692.htm  

Leave a Reply