Eesti Loomakaitse Seltsile on laekunud tavapäratult palju teateid hukkunud linnalindude kohta Tallinnas

Eesti Loomakaitse Seltsile on laekunud viimastel päevadel hulganisti teateid surnud väikelindude kohta Tallinnas. Põhjus võib seisneda käärinud marjade söömises, mõnes nakkuses või vastu aknaklaase lendamises. Viimase vastu soovitab selts linde...

Eesti Loomakaitse Seltsile on laekunud viimastel päevadel hulganisti teateid surnud väikelindude kohta Tallinnas. Põhjus võib seisneda käärinud marjade söömises, mõnes nakkuses või vastu aknaklaase lendamises. Viimase vastu soovitab selts linde inimestel ka omalt poolt kaitsta. 

„Vaid eilse päeva jooksul saime hulganisti teateid surnud tihaste jt väikelindude kohta Tallinnas Liivalaia tänavalt, Rottermanni kvartalist, Vabaduse väljakult, kaubanduskeskuse Solarise eest, restoran Vapiano terrassilt, Väike-Paala tänavalt, Kaarli puiesteelt, Tallinna linnavalituse eest ja veel mujaltki pealinnast,“ ütles Eesti Loomakaitse Seltsi hädajuhtumite juht Maaja Mäll ning lisas: „Kahjuks pole hetkel teada, kas tegemist võib olla mõne nakkuse, käärinud marjadest end purju söömise või tavapärase vastu aknaklaase lendamisest tingitud traumadega. Loodetavasti selgub see peagi.“

Eesti Loomakaitse Selts arutas toimuvat ka Eesti Ornitoloogiaühinguga, kust kinnitati samuti loetletud põhjuste võimalikkust kui linnud lebavad maas surnult või uimases olekus. Küll aga arvavad ornitoloogid, et käärinud marjadest end purju söömise aeg ei ole veel kätte jõudnud – pigem on see erand ja sedagi pigem hilisemal ajal. Ka ei ole võimalik välistada mõne nakkuse levimist lindude seas. Vastu aknaklaase lendamine toimub ornitoloogiaühingu sõnul enamasti aga vastu eramajade aknaklaase, millelt peegeldub linnule loodus ja taevas. Kõrgetes tornmajades peab ornitoloogide arvates olema pigem mingi muu segav faktor, mis paneb linnu vastu kõrgustes asuvat klaasi lendama – näiteks keegi või miski ehmatab lindu vms.

„Ornitoloogidega nõu pidades soovitame lindude vastu aknaklaasi lendamise vältimiseks riputada oma klaasi ette erinevaid esemeid, kleepida röövlinnu siluette või tõmmata ette kardinad. Ka võib tellida endale spetsiaalsed aknaklaasid, mis ei peegelda ja aitavad linnul aru saada, et tegemist ei ole läbitava materjaliga,“ soovitab Mäll.

Ka Tallinna keskkonnaamet ja Tallinna linnuklubi paluvad inimestel, kes viibivad ruumides, mille akende vastu linnud lendavad, muuta need võimalusel lindudele nähtavaks, kleepides akendele ruumi värvusega kontrastis olevaid pabereid või tõmmata klaasile maalriteibist ribasid. Hoonetest, millega linnud kokku põrkavad, palutakse teavitada Tallinna Keskkonnaametit e-posti aadressil keskkonnaamet@tallinnlv.ee või telefonil 640 4572. Elusate, kuid uimaste lindude leidmisel tasub nad tõsta ohutusse kohta (aiale, puuoksale), kus nad saavad ohutult toibuda.