HÄÄLETA 2015. aasta kõige loomasõbralikuma ja loomavaenulikuma teo poolt!

Eesti Loomakaitse Selts (ELS) korraldab 15. aastat järjest kõige loomasõbralikuma ja loomavaenulikuma avaliku teo valimist. Täname kõiki inimesi, kes meile kahe eelneva kuu jooksul on saatnud enda jaoks kõige märkimisväärsemaid 2015....

Eesti Loomakaitse Selts (ELS) korraldab 15. aastat järjest kõige loomasõbralikuma ja loomavaenulikuma avaliku teo valimist. Täname kõiki inimesi, kes meile kahe eelneva kuu jooksul on saatnud enda jaoks kõige märkimisväärsemaid 2015. aastal avalikkuse tähelepanu pälvinud loomi puudutavaid lugusid. Kuus kõige enam nimetatud loomasõbralikku ja -vaenulikku tegu on alljärgnevalt Teie ees! Palume hääletada kõige sõbralikuma ja vaenulikuma loo poolt terve detsembrikuu jooksul. Jaanuaris kuulutame hääletuse tulemuste põhjal välja kaks kõige enam hääli saanud tegu: 2015. aasta kõige loomasõbralikuma ja -vaenulikuma teo.

Kõige loomasõbralikuma teo kandidaadid:

1. Kass Vango päästmine Merle Rallmanni algatusel. 2. oktoobril 2015 kuulis loomasõber Merle Rallmann, et eelmisel päeval oli Pärnumaal Rae järve äärse lõkke- ja telkimisplatsi läheduses nähtud kehvas seisus ja alatoitunud valget kassi, kes oli tõenäoliselt inimeste poolt metsa viidud ja sinna hüljatud. Seda kuulnud, läks Merle kiiremas korras paari kaaslasega metsa kassi otsima ja leidiski ta loiult sissesõidutee ääres lamamas. Merle andis kassile konservi, pistis nälginu transpordipuuri ja viis loomakliinikusse ülevaatusele. Kassil tuvastati FIV, suu-, kõrvade- ja soolestikupõletik, täid ja parasiidid, eemaldati ka põletikku tekitavad hambad. Loomale tehti parasiiditõrje ja anti antibiootikume. Mõne aja pärast läks kassi olukord taas väga halvaks ning edasi tuvastati kassil ka kõhuõõnes vesi, väga kõrged maksa- ja neerunäitajad, lisaks palavik 39.7, kehvveresus, neerupuudulikkus ja kasside seenhaigus. Kiisu jäi kliinikusse tilgutite alla, talle tehti veel mitmeid analüüse ja ultraheliuuringuid. Suuri raviarveid aitasid Merlel tänu tema poolt sotsiaalmeedias algatatud annetuskampaaniale tasuda paljud loole kaasa elanud loomasõbrad ja Eesti Loomakaitse Selts. Keskeas isane kassike oli kastreerimata ja kiipimata, nimeks sai ta Vango ja Merle leidis talle juba sama kuu lõpuks hea kodu, kus tema ravi ja taastumine jätkub. Vaata fotosid ja loe lisa siit ja siit.

2. MTÜ Nurru Ometi loomine ja tegutsemine Kuusalu loomavabriku likvideerimiseks. MTÜ Nurru Ometi loodi 2015. aasta suvel paarikümne vabatahtliku algatusel edendada Eesti loomapidamiskultuuri ning vähendada seeläbi inimese tegevuse või tegevusetuse tõttu hukkuvate lemmikloomade hulka Eestis. Lühikese tegutsemisaja jooksul on aidatud pea sadat looma, märkimisväärseimana peavad loomasõbrad nende tegutsemist Kuusalu loomavabriku likvideerimiseks. Juuni lõpus jõudis MTÜ Nurru Ometi inimesteni teade Kuusalu vallas tegutsevast koeravabrikust, kus süüdimatult paljundati ja müüdi heausklikele loomasoovijatele tõukoerte pähe haigeid, siseparasiite täis, vedelikupuuduse käes kannatavaid ja alatoidetud kutsikaid. Loomad olid kiibistamata ja vaktsineerimata, kuid see ei takistanud koeravabrikantidel küsida kutsika eest 200 või isegi 300 eurot. Peagi selgus, et õnnetus seisus olid lisaks koertele ka kassid. Kõik tol hetkel seal elanud 22 koera ja 6 kassi päästeti MTÜ Nurru Ometi poolt ja otsiti neile uued kodud. Samal ajal hoitakse tänaseni nn Kuusalu loomavabrikul silma peal, et vältida samasuguse olukorra kordumist. Vaata fotosid, videot ja loe lisa siit ning siit.

3. Koer Maximuse päästmine politsei ja Varjupaikade MTÜ poolt. 15. augustil 2015 sai Pärnu kodutute loomade varjupaik väljakutse Lääne politseiprefektuurilt koer Maximusest, kelle kehale oli terava esemega tekitatud vigastused ning teda oli julmalt pekstud. Raplamaalt leitud koer oli alatoidetud ja nõrk, lisaks oli tal koljuluu murd ja kehal vanad mädanevad haavad ning hulganisti parasiite. Vaatamata raskele seisundile usaldas koer inimesi esimesest hetkest ning talus kannatlikult kõiki protseduure alates haavade puhastamisest kuni valusate süstideni, rääkimata mitmest operatsioonist. Tänu politseinike märkamisele ja kiirele tegutsemisele ning Varjupaikade MTÜ pühendunud hoolele ja ravile taastus Maximus imekombel. Oktoobris leidis Maximus endale hea uue kodu, talle tahtlike vigastuste tekitaja on politsei poolt väljaselgitamisel. Vaata videot ja loe lisa siit ning siit.

Sorry, there are no polls available at the moment.


Kõige loomavaenulikuma teo kandidaadid:

1. Rando Randma poolt toime pandud loomade väärkohtlemised ja tapmised. 23. veebruaril 2015 andis heauskne loomaomanik oma 5-kuuse koerakutsika Okidoki kuulutusteportaali kaudu leitud loomasoovijale. Paludes kutsikast fotosid uuest kodust, saadeti talle aga fotod, millel kutsikas oli tapetud. Endine omanik pöördus sama päeva õhtul politseisse. Politsei abil selgus peagi, et looma uueks omanikuks saanud 18-aastane Rando Randma (uue nimega Rasmus Lember) on tapnud, piinanud jm viisil väärkohelnud mitmeid lemmikloomi varemgi ning püüdnud raha teenida lemmikloomade kokku hankimise ja müümisega. Noormees vabastati hiljuti karistuse kandmisest tingimisi enne tähtaega katseajaga kuni 10.10.2016, millest esimeseks 4 kuuks kohaldatakse tema suhtes elektroonilist järelevalvet. Lisakaristusena jääb talle kehtima mis tahes looma pidamise keeld järgnevaks 5 aastaks. Vaata videot ja loe lisa siit ning siit.

2. Uue karusloomafarmi avamine Noarootsis. Vaatamata kohalike elanike ja loomakaitsjate vastuseisule andis Noarootsi vallavalitsus 2. juulil 2015 osalise kasutusloa Nuckö Farm OÜ-le rebasefarmi kasutuselevõtuks. Vastavalt kasutusloale toodi Noarootsi karusloomafarmi esialgu 128 rebast. Lõplik farmi kasutusluba antakse rebasefarmi täielikul valmimisel ja siis saab põhikarja suurus olema 640 rebast. Vangistuses hoitavad karusloomafarmide loomad sünnivad kevadel ning eraldatakse oma emadest väga varakult. Loomade tapmine toimub farmides enamasti novembrikuus. Sõltuvalt loomaliigist kasutatakse karusloomafarmides erinevaid tapmismeetodeid: rebaste puhul kasutatakse tapmiseks elektrišokki suhu ja pärakusse, minkide puhul gaasitamist ning tšintšiljadel kaela murdmist. Loe lisa siit.

3. Koer Maximuse väärkohtlemine. 15. augustil 2015 sai Pärnu kodutute loomade varjupaik väljakutse Lääne politseiprefektuurilt koer Maximusest, kelle kehale oli terava esemega tekitatud vigastused ning teda oli julmalt pekstud. Raplamaalt leitud koer oli alatoidetud ja nõrk, lisaks oli tal koljuluu murd ja kehal vanad mädanevad haavad ning hulganisti parasiite. Vaatamata raskele seisundile usaldas koer inimesi esimesest hetkest ning talus kannatlikult kõiki protseduure alates haavade puhastamisest kuni valusate süstideni, rääkimata mitmest operatsioonist. Tänu politseinike märkamisele ja kiirele tegutsemisele ning Varjupaikade MTÜ pühendunud hoolele ja ravile taastus Maximus imekombel. Oktoobris leidis Maximus endale hea uue kodu, talle tahtlike vigastuste tekitaja on politsei poolt väljaselgitamisel. Vaata videot ja loe lisa siit ning siit.

Sorry, there are no polls available at the moment.


Ülemaailmne loomade päev kuulutati esimest korda välja 4. oktoobril 1931. aastal Itaalias Firenze loomakaitsekonverentsil. Antud kuupäev valiti tähistama loomakaitsepäeva, et mälestada kõigi elusolendite pühakut Assisi Franciscust, kes suri 4. oktoobril 1226. Eesti Loomakaitse Selts tähistab ülemaailmset loomade päeva juba viieteistkümnendat korda kuulutades samal päeval alati alanuks lõppeva aasta kõige loomasõbralikuma ja -vaenulikuma teo valimise.