Hääleta 2019. aasta kõige loomasõbralikum ja – vaenulikum tegu

Tulemused: Kõige loomasõbralikum tegu leidis aset ühel  veebruari hommikul, kui noormehed märkasid Sindi paisu juures läbi jää vajunud esialgsel hinnangul koera. Mehed tõttasid loomale kiiresti appi, lükates tema teelt jääd eest...

Tulemused:

Kõige loomasõbralikum tegu leidis aset ühel  veebruari hommikul, kui noormehed märkasid Sindi paisu juures läbi jää vajunud esialgsel hinnangul koera. Mehed tõttasid loomale kiiresti appi, lükates tema teelt jääd eest ära. Kaldale jõudes oli loom väga kurnatud ja alajahtunud. Noormehed tõid autost rätiku ja kuivatasid looma.  Kerge kahtlus oli, et tegemist võib olla ka hundiga, kuid see tundus ebatõenäoline. Loom oli rahulik ja toetas autos oma pea noormehe sülle. Edasi viidi loom juba Liidu juhendamisel Pärnusse kliinikusse, kus lõplikult tuvastati jahimeeste abiga, et tegu on tõesti hundiga. Kliinikus loom toibus, sai kaela võru ja lasti tagasi metsa.

Kõige loomavaenulikuma teo tiitli pälvinud Riigikogu, kes lükkas tagasi karusloomafarmide keelustamist käsitleva eelnõuon vaenuliku teo kategooriasse esitatud juba teistkordselt. 2017. aastal eelnõu tagasilükkamine võitjaks ei tulnud, kuid jäi võtjast maha vaid 8 häälega. Selle aasta alguses hääletas Riigikogu 28 poolt- ja 25 vastuhäälega ja ühe erapooletuga menetlusest välja 18 parlamendisaadiku esitatud eelnõu, mis näeb ette karusloomafarmide sulgemise viieaastase üleminekuajaga. 84-st kohal olnud saadikust 30 ei hääletanud, nende seas olid ka Jürgen Ligi (RE) ja Valdo Randpere (RE). Eelnõu algatajatest jättis hääletamata Heimar Lenk (KE).

Kõige loomasõbralikuma teo kandidaadid:

Noormehed päästsid Sindi jõe jääst läbi vajunud hundi

Veebruari hommikul kell  8 võttis noormees Robin Sillamäe Eestimaa Loomakaitse Liiduga ühendust. Nimelt olid noormehed päästnud Sindi paisu juurest läbi jää vajunud enda arvates koera. Kerge kahtlus oli, et tegemist võib olla ka hundiga, kuid see tundus ebatõenäoline. Loom oli rahulik ja toetas autos oma pea noormehe sülle.

Märganud läbi jää vajunud looma tegutsesid noormehed kiirelt. Loomal oli veel endal piisavalt jõudu, et kui noormehed jääd tal eest ära lükkasid, jõudis ta kalda poole ujuda. Kaldale jõudes oli loom väga kurnatud ja alajahtunud. Noormehed tõid autost kiirelt rätiku ja kuivatasid looma. Edasi viidi loom juba Liidu juhendamisel Pärnusse kliinikusse, kus lõplikult tuvastati jahimeeste abiga, et tegu on tõsti hundiga. Kliinikus loom toibus, sai kaela võru ja lasti tagasi metsa. Loe rohkem siit.

*Kui leiad, et hundi päästmine on selle aasta loomasõbralikum tegu, siis anna oma hääl all pool.

Jaekettide (Rimi, Maxima, Stockmann, Prisma) puurikanade munade müügist loobumine aastaks 2026

Praeguseks hetkeks on teatanud Rimi Baltic, AS Prisma Peremarketid otsusest loobuda puurikanade munade müügist. Rimi otsus rakendub järk-järgult, lõppeesmärgiga müüa vaid puurivabade kanade mune hiljemalt aastaks 2025. Rimi langetas otsuse pärast pikka arutelu kanade heaolu standardite üle puurisüsteemides. “Oleme võtnud ja võtame edaspidi kohustuseks laiaulatusliku klientide teavituse ning tõhustame koostööd hankijatega, et saavutada aastaks 2025 seatud ambitsioon – müüa ainult vabalt peetavate kanade mune,” seisab Rimi kodulehel avaldatud memorandumis. Loe lisa siin.

Prisma otsus sündis emafirma, Soome kaubanduskontserni S-Grupi eeskujul, kes kuulutas uudist juba tänavu juunis. Prisma sõnul tuleneb otsus nii klientide ostukäitumise muutusel kui ka grupi vastutustundliku kaubanduse põhimõtetel ja üldistel rahvusvahelistel trendidel. Koostöös Eesti tootjatega soovib Prisma laiendada juba praegu alternatiivsete toodete valikut. Loe juurde siin. 

Stockmann teatas otsusest loobuda puurispeetavate kanade munade müügist aastaks 2025.  „Stockmanni otsus minna üle puurivabade munade müügile aastaks 2025 peegeldab meie väärtusi ettevõttena, kes hoolib ümbritsevast ja peab oluliseks ka loomade heaolu,” kommenteeris Stockmanni turundusjuht Mari Villem. “Kuna pea kolmveerand praegu meie lettidel olevatest munadest pärineb juba puurivabadelt kanadelt, peame oluliseks toetada Eesti ettevõtteid, kes peavad kanu puurivabades süsteemides,” sõnas Villem. Loe lisa siin.

Maxima Group teatas otsusest loobuda puurikanade munade müügist aastaks 2025. Otsus puudutab 461 kauplust Eestis, Lätis ja Leedus ning 30 kauplust Poolas. „Maxima Group peab oluliseks nii toodete kvaliteeti, hinda kui ka kaupade tootmismeetodeid, mida Maxima kauplustes müüakse. Oleme märganud tarbijate üha kasvavat muret loomade heaolu puudutavatel teemadel nii Baltikumi riikides kui ka mujal maailmas. Sellest lähtuvalt on Maxima Group vastu võtnud otsuse lõpetada puurikanadelt pärit munade müük aastaks 2025 kõigis Balti riikides,” sõnab Maxima Goupi tegevjuht Robertas Čipkus. Loe lisa siin.

*Kui leiad, et puurikanade munade müügist loobumine on selle aasta loomasõbralikum tegu, siis anna oma hääl all pool.

Eesti Metsloomaühingu ennastunustav metsloomade abistamine ja päästmine

Metsloomaühing on asutataud 2017. aasta augustis. Ühing aitame linnakeskkonnas või looduses inimtegevuse tõttu hätta sattunud metsloomi. Eesmärgiks on loomade rehabilitatsioon ja taasvabastamine. Metsloomaühing toimib metsloomadega tegelevate hoiukodude võrgustiku katusorganisatsioonina, korraldab infovahetust, esindab liikmete ühishuvi, sõlmib lepinguid ja koordineerib koostööd teiste organisatsioonide ning ametiasutustega.

Ühing on aidanud nende kahe aasta jooksul äärmiselt palju hädas olevaid metsloomi ja linde. Seda kõike vabatahtlikkuse alusel. Vaata täpsemalt siin.

*Kui leiad, et Eesti Metsloomaühingu tegevus on selle aasta loomasõbralikum tegu, siis anna oma hääl all pool.

 

Kõige loomavaenulikuma teo kandidaadid: 

Riigikogu poolt karusloomafarmide keelustamist käsitleva eelnõu tagasilükkamine

Aasta alguses hääletas Riigikogu 28 poolt- ja 25 vastuhäälega ja ühe erapooletuga menetlusest välja 18 parlamendisaadiku esitatud eelnõu, mis näeb ette karusloomafarmide sulgemise viieaastase üleminekuajaga. 84-st kohal olnud saadikust 30 ei hääletanud, nende seas olid ka Jürgen Ligi (RE) ja Valdo Randpere (RE). Eelnõu algatajatest jättis hääletamata Heimar Lenk (KE). Loe lisa siit.

*Kui leiad, et karusloomafarmide keelustamist käsitleva eelnõu tagasilükkamine on selle aasta loomavaenulikum tegu, siis anna oma hääl all pool.

Prangli saarel tulistas purjus mees koera

Aprilli kuu ööl kella ühe paiku sai politsei väljakutse Prangli saarele, kus oli tulistatud koera.  Politsei pressiesindaja sõnul leidsid politseinikud sündmuskohale jõudes eest kolm joobetunnustega meest. Nendega vesteldes selgus, et mehed olid koos alkoholi tarvitanud, kui kaks samuti talus viibinud koera omavahel kisklema olid läinud. Loomi lahutades oli üks koertest hammustanud 53-aastast meest, mille peale haaras too oma jahirelva ning tegi koera suunas lasu. Koeral oli raske vigastus- lõualuu pooleks, keel vigastatud, hambad pooleks. Muki sai kliinikusse rohkem kui 10 tundi hiljem ja koer suri. Loe lisa siit.

*Kui leiad, et koera tulistamine on selle aasta loomavaenulikum tegu, siis anna oma hääl all pool.

Dava Foodsis kanade õhupüssiga tapmine

Eesti suurimas puurikanalas avastati kevadel inimtervisele ohtlik salmonellabakter. Osa farmi kanadest otsustati hukata gaasitades. Kokku on farmis kuni 330 000 kana, haiguspuhangu tõttu hukati neist 55 000. Kuna osad linnud pääsesid puuride vahele liikuma, otsustati humaanse kinnipüüdmise asemel kasutada töödejuhi korraldusel õhupüssist tulistamist.  Loe rohkem siit.

*Kui leiad, et kanade õhupüssist tapmine on selle aasta loomavaenulikum tegu, siis anna oma hääl all pool.

 

1 Comment
  1. Urve Hanson

    Kuigi on nii vaenuliku,kui ka sõbralima tegusid globaalseimaid,kui mina valisin,otsustasin oma valiku selle järgi,mis mind kõige enam puudutas.Armastan loomi ja ka iga väike tegu on oluline.

Leave a Reply