Kust soetada lemmikloom ning millele pöörata tähelepanu?

Lemmiklooma soetamiseks on palju variante, küll aga kõikide variantide puhul ei saa olla kindel lemmiku heas tervises. Eesti Loomakaitse Selts jagab soovitusi, millele pöörata tähelepanu lemmiklooma ostes. Alustades lemmiku otsinguga...

Lemmiklooma soetamiseks on palju variante, küll aga kõikide variantide puhul ei saa olla kindel lemmiku heas tervises. Eesti Loomakaitse Selts jagab soovitusi, millele pöörata tähelepanu lemmiklooma ostes.

Alustades lemmiku otsinguga tulevad mõttesse loomapoed, internetiportaalid, ajalehed, varjupaigad, heategevusorganisatsioonid, laadad ja teised võimalused. Valik tuleb aga teha teadlikult arvestades pere eelarvet, võimalusi ja elustiili. 

  1. Varjupaik või heategevusorganisatsioon

Enne loomavõttu külasta kodutute loomade varjupaiku või tutvu kasse, koeri ja teisi lemmikuid abistavate organisatsioonidega. Varjupaikades ja turvakodudes ootavad loomad vastutustundlikku ja armastavat peret. Paljud loomad on tippvormis ja koju toomiseks valmis: loom on steriliseeritud või kastreeritud, parasiidivaba, terve ja hästi toidetud. Loomaga tegelenud isikud oskavad rääkida ka tema iseloomust, harjumustest ja millele tähelepanu pöörata. 

Eesti Loomakaitse Seltsi turundus- ja kommunikatsioonijuht jagab oma kogemust: “Varjupaigas vabatahtlikuna tegutsedes jäi tuttavatelt jäi kõlama arvamus, et varjupaigast saab ainult agressiivseid koeri. Kindlasti see nii ei ole nii. Muidugi on usaldusprobleemidega lemmikuid, kuid enamikel juhtudel vajavad nad hoolt, armastust, sotsialiseerumist ja treenimist. Seda nii koerte kui ka kasside puhul. Tõupaber ei tähenda murevaba, käitumisprobleemideta ning rõõmsameelset lemmikut. Nii nagu on müüt, et bullterjer on agressiivne tõug, on ka müüt, et varjupaigast saab ainult agressivseid loomi.” 

Eesti Loomakaitse Seltsi kodu ootavate loomadega saad tutvuda siin: https://loomakaitse.ee/lemmikloomad/

  1. Loomapoed

Loomapoest ostmisel palu müüjal väljastada kõik loomaga seonduvad dokumendid nagu pass, vaktsineerimistunnistus, tervisesertifikaat jne. Lisaks vaata, kas loomapuur on puhas ning koos kõikide loomale vajalike tarvete, toidu ja veega ning loom on aktiivne ja väliselt terve. Vaata kas loom pole üle- ega alatoidetud, veendu silmade, kõrvade ja hammaste puhtuses ning ega loomal pole märgatavat haava või liikumisraskust. 

Kui märkad, et loomapoes või mujal avalikus kohas peetavate loomade tingimused ei vasta nõuetele või tundub, et loom ei tunne ennast hästi, siis tehke olukorras pilt või video ja saatke see Eesti Loomakaitse Seltsile info@loomakaitse.ee.

  1. Tõulooma ostmine aretajalt

Tõulooma ostmisel uuri kasvataja tausta ja looma sugupuud. Palju leidub kuulutusi, kus väidetav tõuloom on palju odavama hinnaga müügis kui teised loomad. Soodsam hind võib tulla tervise arvelt – sooritamata tervisekontrollid, vaktsiinid, ussirohukuurid või hoopis halvad elamistingimused, mis hiljem mõjutavad looma nii vaimset kui ka füüsilist tervist. 

Kindlasti tuleb uurida kasvataja tausta sugupuud väljastavalt organisatsioonilt (näiteks Eesti Kennelliit, Eesti Kassikasvatajate Liit Felix, Cato Cat Club jt). Tasub küsida, kas on kasvatajaga esinenud probleeme ning kui palju pesakondi on kasvatuses aasta jooksul. Samuti tuleb põhjalikult uurida sugupuud, et välistada ristpaaritamine. Uuri ka looma vanemaid ja nende tervist. 

Enne ostu külasta kasvandust, et veenduda heades kasvutingimustes. Enne ostu vii loom enda valitud veterinaari juurde tervisekontrolli ning veendu, et vajalikud vaktsiinid on tehtud, loom on kiibitud ja tervis on korras. Alles seejärel osta lemmikloom. PS! Looma ostes sõlmi alati ostu-müügileping. Leping peab olema riigikeelne, sisaldama hinda, müüja ja ostja andmeid. Lepingu näidise leiad siit: https://loomakaitse.ee/wp-content/uploads/2013/01/LOOMA-OSTU-MUUGILEPING.pdf

Eesti Loomakaitse Selts on 2000. aasta kevadest tegutsev loomasõpru ühendav mittetulundusühing, mille missiooniks on abivajavate loomade heaolu tagamine ja parandamine ning loomade väärkohtlemise ennetamine. Missiooni viiakse ellu loomade otsese abistamise, avalikkuse teavitamise, inimeste koolitamise ning õigusloomes osalemise ja loomakaitsealase järelevalve teel

Lisateave:

Agnes Blank

kommunikatsiooni- ja turundusjuht

​+372 55505009 

agnes.blank@loomakaitse.ee

Leave a Reply