Loomapoed müüvad haigeid lemmikuid, kuid kauplused nii ei arva?!

Eesti Loomakaitse Seltsile laekub igal aastal 10-15 kaebust lemmiklooma kauplustes seonduvate probleemidega. Peamiseks pöördumise põhjuseks on haigestunud looma ostmine kauplusest. Delfi pöördus nii loomaarmastajate kui ka zookaupluste poole. Poed leidsid, et nende...

Eesti Loomakaitse Seltsile laekub igal aastal 10-15 kaebust lemmiklooma kauplustes seonduvate probleemidega. Peamiseks pöördumise põhjuseks on haigestunud looma ostmine kauplusest. Delfi pöördus nii loomaarmastajate kui ka zookaupluste poole. Poed leidsid, et nende poolt on tehtud kõik õigesti. Ometigi leidub poode, kus loomad on haiged ning elamistingimused panevad kurvastama. Halba kogemust jagas ka Katrin ja Eneli (müüdi haige merisiga), Olga ja Jelena (näinud mitmeid kordi loomi halbades tingimustes elamas).

🐹 Aasta alguses jõudis Eesti Loomakaitse Seltsile juhtum, kus kauplusest ostetud meriseal olid parasiidid ja hingamisteede infektsioon. Hingamisteede infektsioon on üks peamiseid terviserikkeid, millega merisigu poest ostetakse. Põhjus peitub merisigade tundlikkuses külmale õhutõmbele ning nad on väga vastuvõtlikud haigustekitajatele. Tõbisena või pesemata kätega ei tohiks merisiga puutuda ent kaupluses seda reeglit ei järgita. Meriseal oli ka toidupuudus ja ta võõrutati liiga vara emast, mis põhjustas noore merisea surma. Põhjust kinnitas ka hilisem lahang.

🐠 Akvaariumikalade elu on samuti nukker. Märtsis jõudis meieni juhtum haigest Siiami-tapluskalast, kelle pidamistingimused ei vastanud nõuetele. Kala müüdi 300 milliliitrises klaasis, kus puudus filter, soojapulk, taimestik ja võimalus varjuda. Kodus, kus oli parem valgus, avastas ostja kalal parasiidid, kuigi kala sai ravi, siis tema elu ei õnnestunud päästa.

🐢 Eriti kurvas seisus on suured eksootilised linnud, kelle hinnaklass on kõrgem ning nende viibimine kaupluses võib kujuneda aastate pikkuseks. Looma ostu puhul peaks muutuma ärevaks, kui loomad haisevad, on apaatsed, silmad ja nina vesised, esineb sundkäitumist, loomade müüja ei oska vastata esitatud küsimustele, puuduvad vajalikud dokumendid.

💡 Eesti Loomakaitse Selts ning Põllumajandus- ja Toiduamet kohtusid eelmisel nädalal, et arutada loomapoodides müüdavate loomade tingimusi. Ühiselt leidsime, et loomapoodidel peaks olema tegevusluba lemmikute müümiseks. Hetkel puudub poodide töötajatel vastav väljaõpe ja aeg, et tagada loomale vajalikud tingimused. Samuti ei osata alati rääkida ostjale liigile vajalikest elutingimustest või looma tegelikkusest tervislikust olukorrast ja iseloomust.

Loe pikemalt loomaomanike kogemusi ja kaupluse kommentaare Delfist: https://lemmikloom.delfi.ee/artikkel/94005473/lihtsalt-ei-suuda-piinlemist-pealt-vaadata-loomasobrad-paastavad-narilisi-zookauplustest-neid-valja-ostes?fbclid=IwAR2j6RVVlyn4PEWuPTFv09tN_aOEQZkaNDpuHmZPziHjOsqp9ZTwQ2Qc-cs

Leave a Reply