PRESSITEADE: Eesti Loomakaitse Selts pöördus Tapa Vallavalituse ja Tamsalu Kultuurimaja poole seoses Tamsalu Kultuurimajas asetleidva loomatsirkusega

Eesti Loomakaitse Selts PRESSITEADE 18.01.2018 Eesti Loomakaitse Selts pöördus Tapa Vallavalituse ja Tamsalu Kultuurimaja poole seoses 20.jaanuaril Tamsalu Kultuurimajas asetleidva loomatsirkusega Eesti Loomakaitse Selts (ELS) pöördus Tapa Vallavalitsuse ja Tamsalu...

Eesti Loomakaitse Selts
PRESSITEADE
18.01.2018

Eesti Loomakaitse Selts pöördus Tapa Vallavalituse ja Tamsalu Kultuurimaja poole seoses 20.jaanuaril Tamsalu Kultuurimajas asetleidva loomatsirkusega

Eesti Loomakaitse Selts (ELS) pöördus Tapa Vallavalitsuse ja Tamsalu Kultuurimaja poole seoses 20. jaanuaril Tamsalu Kultuurimajas toimuva tsirkuseetendusega, milles  esinevad ka mitmed kodu- ja metsloomad. Mõistame igati, miks sedalaadi üritused on menukad nii väikeste kui suurte seas, kuid loomade kasutamisega meelelahutuses kaasnevad mitmed paratamatud probleemid ja mured.

Kahjuks näitab üleilmne kogemus, et valdav enamus rändtsirkustest ei suuda tagada loomadele liigiomaseid tingimusi, seda eriti metsloomade puhul. Ka vangistuses sündinud metsloomadel säilivad ürgsed instinktid, mis on täielikult suunatud elule vabas looduses. Just seetõttu on enamik teadlasi ühel nõul – tsirkus ei ole loomasõbralik. Teiste seas seisavad loomatsirkuste vastu Tallinna loomaaia võrdkuju Mati Kaal, loomaaia uus direktor zooloog Tiit Maran, ning samuti Eesti üks tuntumaid loomateadlasi Aleksei Turovski.

Tsirkuste puhul on alati küsitav ka viis, kuidas loomad meie meelt lahutama saadakse. Treenimine tsirkusenumbrite esitamiseks ja trikkide tegemiseks on enamikule elusloodusest loomuvastane ning paraku on tavaline, et see tõrge ületatakse nii valu kui vaimseid kannatusi tekitavate võtetega. Lavalt paistev rõõm ja sära on sageli nukras vastuolus rändtsirkuste köögipoolega.

Usume siiralt, et ükski loomalembeline inimene ei toetaks teadlikult selliseid ettevõtmisi. Just seetõttu ei olnud meie pöördumise eesmärk veenda üritust ära jätma, vaid paluda hoolikalt kontrollida ürituse korraldaja tausta ja pidada seejuures ülaltoodut silmas.

ELS palus Tapa Vallavalitsusel ja Tamsalu Kultuurimajal kaaluda neid mõtteid edaspidiste ürituste korraldamisel. “Küllap oleme ühte meelt, et see, millisel viisil lapseeas teiste elusolenditega kokku puutume, annab meile juhtlõngad kogu edasiseks eluks. Seega püüdkem vältida selliste kogemuste pakkumist, kus teised me ümber on sunnitud vastutahtmist mängukannideks,” lisab Eesti Loomakaitse Seltsi juhatuse liige Geit Karurahu.

Selle aasta 1. juunil jõustub Riigikogus ülekaaluka toetuse pälvinud loomakaitseseaduse muudatus, millega keelustatakse Eestis metsloomade kasutamine sedalaadi üritustel. ELS peab seda oluliseks töövõiduks, kuid ei soovi, et inimeste käitumine muutuks pelgalt kartusest seaduse ees. ELS loodab, et uus seadus peegeldab inimestes leiduvat aupaklikkust kõigi elusolendite vastu.

Related Posts
Leave a Reply