Pressiteade: Käes on „leitud” metsloomade ja lindude hooaeg

Viimastel päevadel on Eesti Loomakaitse Seltsi hädajuhtumite infotelefonile laekunud hulgaliselt teateid leitud metsloomadest ja lindudest. Ainuüksi 3. juunil sai selts 27 sellekohast teadet. Eesti Loomakaitse Seltsi juhatuse liige Tania Selart...

Viimastel päevadel on Eesti Loomakaitse Seltsi hädajuhtumite infotelefonile laekunud hulgaliselt teateid leitud metsloomadest ja lindudest. Ainuüksi 3. juunil sai selts 27 sellekohast teadet.

Eesti Loomakaitse Seltsi juhatuse liige Tania Selart selgitab, et varasuvisel poegimise ajal sagenevad juhtumid, kus inimene kohtab abituna näivat looma. “Tihtiligu on abitus vaid näiline, kuna loomapojad alustavad iseseisvat elu, olles sealjuures siiski oma vanemate kaitse ja hoole all,” ütles Selart. 

Selts toob välja mõned näpunäited, kuidas toimida kohates looduses või inimasustuses hätta sattunud lindu või looma:  

1. Linnu- ja loomapojad: kui leiad linnupoja, kes on tõenäoliselt pesast välja kukkunud, siis ära puuduta teda. Mitte mingil juhul ei tohi loomalast ära viia. Linnuema on tavaliselt lähedal, et oma lapsi aidata. Isegi, kui arvad, et tegu on orvuga, ei pruugi see nii olla. Vahel hülgab linnuema oma väeti poja ise, et seeläbi kindlustada oma tugevamate poegade ellujäämise. Looduse loomulikku eluringi tuleks sekkuda nii vähe kui võimalik. Nagu öeldud, on looma- ja linnuemad tihti lähedal, et süüa tuua. Hoia silm pesal. Kui tundub, et keegi pole seda lõhkunud või vanemad pole mõnda aega oma poegi toitma tulnud, siis võta ühendust Keskkonnainspektsiooniga numbril 1313.  

2. Haiged ja vigastatud metsloomad: Kui leiad haige või vigastatud looma, helista kohe Keskkonnainspektsiooni valvetelefonil 1313. Nemad annavad sulle nõu, kuidas on kõige parem toimida. Ära püüa loomale ise abi anda. Metsloomade loodusest püüdmine ja kodus pidamine ilma loata on seadusvastane tegevus. Lisaks sellele riskid iseenda tervisega, kuna loom võib kanda haigusi. Üksi looma lähedal olles ära kunagi kummardu või kükita, sest loom hindab vastase suurust ja ohtlikkust tema silmade kõrguse järgi maapinnast ning sellest tulenevalt on inimene tema jaoks ohtlik loom. 

3. Kutsumata külalised: Et vältida soovimatuid allüürnikke, tuleks kasutusele võtta mõned ettevaatusabinõud. Sulge korralikult kõik väljas asuvad prügikonteinerid, ära jäta välja söödavat, mis võiks meelitada rebaseid (nt kassi- või koeratoit), sulge kõik avaused, kust metsloomad võiksid sisse pääseda ning kasuta tõrjevahendeid (ere valgustus ja spetsiaalne helitõrje sisenemispaiga läheduses teevad imesid). Kui aga mõni metsloom on ennast sinu kodus juba kenasti end sisse seadnud, siis teavita sellest Keskkonnainspektsiooni numbril 1313. 

Leave a Reply