Pressiteade: Looma võtmine on kui lapse saamine

Eriolukorrast tulenev võimalus veeta rohkem aeg kodus ja suve lähedus paneb nii mõnegi meist ellu viima soovi võtta lemmikloom. Kuid ei tasu unustada, et loomavõtt vajab pea samasugust läbimõtlemist ja...

Eriolukorrast tulenev võimalus veeta rohkem aeg kodus ja suve lähedus paneb nii mõnegi meist ellu viima soovi võtta lemmikloom. Kuid ei tasu unustada, et loomavõtt vajab pea samasugust läbimõtlemist ja ettevalmistust kui lapse saamine. Mõlemad sõltuvad meie valikutest ning vajavad meie hoolt ja kaitset. Nii lemmikloomad kui lapsed vajavad stabiilset ja armastavat kodu, tähelepanu, head kasvatust ning kindlat sissetulekut toidu, raviarvete ja muu vajaliku eest tasumiseks. Eesti Loomakaitse Selts (ELS) kutsub üles loomavõttu hoolikalt kaaluma. 

Sageli ei võeta lemmiklooma perre toomist tõsiselt – otsus sünnib emotsiooni ajel ega arvesta, milline loom võiks üldse omanike elustiiliga sobida. Liiga tihti jõuab loomakaitsjateni teateid lemmikutest, kes on jäetud üksi aia- või toanurka oma lõppu ootama või kelle pidamine on osutunud omanikule üle jõu käivaks. Levinud on ka komme saata oma kass üksi maailma avastama või poetada oma kilpkonn mõnda kodulähedasse veekogusse. Inimesed ei taha mõista, et loomapidamine on samasugune vastutus ja kohustus kui lapse kasvatamine. Meie peame nende eest hoolitsema, neid õpetama, tutvustama neile maailma ja selle reegleid ning kaitsma neid halva eest. Samuti olema valmis arvestama nende iseloomuga. Loomaga tekkivate probleemide eest vastutab vaid loomaomanik,” lisas ELS-i juhatuse liige Geit Karurahu.

Selleks, et vältida loomaga seotud probleeme tuleb lemmiku soetamist tõsiselt kaaluda. Tasub endalt ja oma pereliikmetelt küsida, kas üldse ja milline lemmikloom mahub teie ellu? Kas olete valmis tagama looma heaolu ka elu muutudes? Kas teil on looma pidamiseks üldsegi piisavalt ruumi ja vahendeid? Valdav osa inimesi töötab enamiku päevast kodust eemal, kuid karjaloomast koerale on loomuvastane veeta pikki tunde üksinduses, seda eriti kutsikaeas. See võib põhjustada loomale stressi ja tuua kaasa nii tervise- kui käitumishäireid. Samas, närilised armastavad tegutsema asuda alles õhtutundidel, kui omanik on väsitava tööpäeva järel koju jõudnud ning võib hoopis soovida rahu ja vaikust. Mitmed eksootilisemad loomad ei tahagi meie tähelepanu, kuid vajavad see-eest hädasti liigiomasele keskkonnale vastavaid tingimusi. Nende loomine võib aga kodustes oludes osutuda kalliks ja keeruliseks. Elus plaane tehes tasub arvestada, et tulevikuotsused, nagu elukoha vahetus, kallimaga kokku kolimine või laste saamine mõjutavad kõik ka teie lemmiklooma tulevikku.  

Eesti  Loomakaitse Selts palub kõigil lemmiku soovijatel enne hoolega oma otsus läbi mõelda ja valikute tegemisel arvestada eelkõige looma heaoluga. Igal inimesel ei pea olema lemmiklooma, kuid igal lemmikul peab olema oma inimene. 

Mille peale mõelda enne looma võtmist, loe täpsemalt siit: https://loomakaitse.ee/perejakodu/

 

Eesti Loomakaitse Selts on 2000. aasta kevadest tegutsev loomasõpru ühendav mittetulundusühing, mille missiooniks on abivajavate loomade heaolu tagamine ja parandamine ning loomade väärkohtlemise ennetamine. Missiooni viiakse ellu loomade otsese abistamise, avalikkuse teavitamise, inimeste koolitamise ning õigusloomes osalemise ja loomakaitsealase järelevalve teel

 

Lisateave:
​Geit Karurahu
Kommunikatsiooni- ja turundusjuht
​+372 55505009 
geit.karurahu@loomakaitse.ee

Leave a Reply