Tänasest keelab Euroopa Liit loomadel testitud uute kosmeetikatoodete müügi

Alates tänasest ehk 11.märtsist ei tohi Euroopa Liidus enam kaubelda selliste uute kosmeetikatoodete ja nende koostisosadega, mida on testitud loomade peal. Loomakaitsjate ja teiste loomtestitud kosmeetikatoodete vastaste organisatsioonide ning tootjate...

Alates tänasest ehk 11.märtsist ei tohi Euroopa Liidus enam kaubelda selliste uute kosmeetikatoodete ja nende koostisosadega, mida on testitud loomade peal.

Loomakaitsjate ja teiste loomtestitud kosmeetikatoodete vastaste organisatsioonide ning tootjate murranguline võit tähendab, et käesoleva aasta 11. märtsist peab kosmeetikatoodete ja nende koostisosadega Euroopa Liidus kauplev ettevõtja garanteerima, et kaubeldavaid aineid pole loomade peal katsetatud mitte kuskil maailmas. Keeld puudutab kõiki uusi kosmeetikatooteid, sealhulgas hügieenivahendeid ja ilutooteid seebist hambapastani. Samas ei kao poelettidelt varasemalt loomadel testitud tooted.

Eesti Loomakaitse Seltsi juht Evelyn Valtin usub, et keeld saadab tugeva sõnumi kogu maailmale toetamaks julmusevaba ilu. “Tegemist on suure ja olulise sammuga, mis tõestab, et loomkatsete alternatiivsed meetodid on tõhusad ja tagavad igati tarbija ohutuse,” kinnitas Eesti Loomakaitse Seltsi üldjuht Evelyn Valtin.

Kuna kosmeetikatoodete loomkatsete-alane järelevalve jääb ELi riikide kohalike järelevalveasutuste kanda, on Brüsseli lobiorganisatsioon Eurogroup for Animals, mille kauaaegne liige on ka Eesti Loomakaitse Selts, pöördunud Euroopa Komisjoni poole palvega koostada koostöös huvigruppidega ühtne järelevalvejuhend kõikidele liikmesriikidele. 

Pikaajaline kampaania “Öelge „EI“ julmal teel valmistatud kosmeetikatoodetele” (http://nocruelcosmetics.org), kuhu said toetusallkirju anda ka Eesti kodanikud, on tänaseni kogunud üle 250 000 allkirja.

Eesti Loomakaitse Selts (ELS) on loomasõpru koondav mittetulundusühing, mille missiooniks on abi vajavate loomade heaolu tagamine ja parandamine, loomasõbraliku eluviisi edendamine ning loomade väärkohtlemise ennetamine. Seltsil on üle Eesti ligi 550 liiget. Alates 2006. aastast on ELS Euroopa Liidu juures tegutseva lobiorganisatsiooni Eurogroup for Animals liige.

Lisateave:

Annika Lepp
E-post: annika.lepp@loomakaitse.ee
Tel: +372 5694 5773
www.loomakaitse.ee

Märkused:

Valmistoodete testimine loomadel keelati Euroopa Liidu territooriumil juba 2004. aastal. 2009. aasta märtsis keelati ELis koostisainete või nende kombinatsioonide katsetamine loomade peal. Samast hetkest alates hakkas ELis kehtima ka mujal loomkatsetatud kosmeetika turustamise ehk müügikeeld, väljaarvatud kolme katse puhul: kordusdoosi mürgine toime, reproduktiivtoksiline toime ja toksikokineetika määramine. 11. märtsil 2013 jõustub loomkatsete keelustamise viimane etapp, millega keelatakse Euroopa Liidus turustada ka sellised kosmeetikatooted, millel on kasutatud nimetatud kolme katset. Selgitus Euroopa Komisjoni lehel: http://ec.europa.eu/consumers/sectors/cosmetics/animal-testing/index_en.htm

  

Loomkatsetest:

http://www.loomakaitse.ee/?q=node/1081 

http://www.loomakaitse.ee/?q=katseloomad 

http://www.loomadenimel.org/loomadest/loomkatsed

Leave a Reply