TORTILLALE HOIUKODU PAKKUNUD MARIKA JAGAB KOGEMUSI EKSOOTILISE LOOMA EEST HOOLITSEMISEST

“Olen hoidnud ja poputanud erinevaid loomi, kuid esimest korda elus pakkusin ajutist kodu reptiilile – magevee kollakõrv ilukilpkonnale. Nende loomade tervis oleneb suuresti just õigetest pidamistingimustest, mille puudumisel ilmnevad väga...

“Olen hoidnud ja poputanud erinevaid loomi, kuid esimest korda elus pakkusin ajutist kodu reptiilile – magevee kollakõrv ilukilpkonnale. Nende loomade tervis oleneb suuresti just õigetest pidamistingimustest, mille puudumisel ilmnevad väga kiiresti probleemid. Kilpkonnad vajavad väga spetsiaalseid elutingimusi. Eelkõige õiget õhu- ja veetemperatuuri ning väga suurt saarega akvaariumit.

Kilpkonn jõudis minu hoole alla peale teadet, et üks tore neiu päästis loomakese koledatest tingimustest. Ta pidi elama pisikeses ja räpases puitkastis, kus ta ei saanud liikuda ja süüa sai vaid korra nädalas. Tema liigikaaslasest sõber oli juba surnud. Eesti Loomakaitse Selts tuli appi ja nii jõudiski Tortilla minuni. Esimese asjana viisime looma veterinaari juurde. Kilpkonnal olid kilbi peale hakanud vohama vetikad ja bakterid ning esines kinni jäänud kihte. Konnake oli tugevalt ülekaaluline, mis oli tingitud ilmselt vähesest liikumisest ja valest toitumisest. Loomale pakuti iga päev toorest liha, mis ei ole tema neerude jaoks tervislik. 😢

Kuna minul ei olnud võimalik talle suurt akvaariumit pakkuda, siis ta pidi elama väikses akvaariumis, mis temaga kaasa tuli. See tähendas, et pidin iga päev vett vahetama, kuna väikeses akvaariumis läheb vesi uduseks väga kiiresti. Iga päev pesin kogu akvaariumit koos sisu ja kividega. Jälgisin päeva pikkust – kilpkonnade puhul peab see olema 12 tundi ehk tuleb jälgida, millal peab lambi välja lülitama. Reguleerisin ka punase lambiga soojendamist – reptiilidel on see vajalik õige kehatemperatuuri hoidmiseks. Iga õhtu võtsin loomakese akvaariumist välja, kuivatasin rätikuga ja puhastasin joodilahusega tema kilbi. Peale seda ta jalutas kolisedes toas, ajades pöördesse mu koera ja kassi ning nii meie päevad kulgesid.

‼️ Miks ma seda kõike kirjutan? Mul on suur palve inimestele, kes mõtlevad reptiili või muu eksootilise looma võtmise peale: uurige väga põhjalikult, mida antud loomaliik elamiseks vajab! Tean nii mõndagi juhtumit, kui loom suri või oli loomaarstide poolt magama pandud, kuna tervisemured olid väga tõsised, mis oli seotud valede pidamistingimustega. Eksootiliste loomade puhul on oluline spetsialisti olemasolu ja arsti juures tuleb loomaga käia regulaarselt. Tavaline loomaarst ei pruugi osata neid loomi ravida ning spetsialiste Eestis ei ole eriti palju ja kindlasti ei ole neid igas Eestimaa linnas.

Kas te suudate osta kogu vajaliku varustuse? Tortilla pidi tegelikult elama umbes 270-liitrises akvaariumis, mis on väga kallis juba iseenesest, aga ta vajab veel ka mitmeid tarvikuid. Loomulikult iga lemmikloom vajab õigeid pidamistingimusi. Ka kassid-koerad, küülikud-närilised ei tohiks elada tingimustes, mis neile ei sobi ja on tervisele kahjulikud. Kõik need ketid ja pisikesed puurid ei ole sugugi head. Kuid eksootiliste loomadega on asi kordades tõsisem. Palun olgem hoolivad ja mõistlikud!”

Aitäh Marika, et pakkusid Tortillale hoolt ja armastust!

Related Posts
Leave a Reply