Võta uus aasta vastu loomasõbralikult!

Eesti Loomakaitse Selts (ELS) kutsub üles tähistama aastavahetust viisil, mis ei ehmata loomi ega linde. Ilutulestikuga kaasnevad valgussähvatused ja paugud on paljudele loomadele hirmutavad ning võivad panna nad ettearvamatult käituma. ...

Eesti Loomakaitse Selts (ELS) kutsub üles tähistama aastavahetust viisil, mis ei ehmata loomi ega linde. Ilutulestikuga kaasnevad valgussähvatused ja paugud on paljudele loomadele hirmutavad ning võivad panna nad ettearvamatult käituma. 

“Kõikide loomade ja lindude jaoks on ilutulestik midagi täiesti arusaamatut ning seetõttu ka hirmu ja stressi tekitav. Suure osa loomade esimene reaktsioon sellisele nähtusele on põgenemine. Linnud lendavad paanikas kõrgustesse ning sageli vaatamata kuhu ja arvestamata oma jõuvarudega, mistõttu võivad neist paljud hukkuda. Loomad jooksevad teadmata suunas, mistõttu võivad eksida või sattuda ohtu,” kommenteeris ELSi otsese abistamise juht Margit Midro. 

Eesti Loomakaitse Selts soovitab aastavahetust tähistada viisil, mis on loomadele vähem häirivamad. Võimalik on soetada vaikset ilutulestikku, saluudi asemel nautida valgusshowd või piirduda säraküünaldega. Ilutulestiku laskmist peaks vältima loodus- ja maastikukaitsealade, hoiualade, loomaaedade ja -parkide ning loomafarmide, tallide, loomade varjupaikade läheduses. 

Koduloomad tasuks aastavahetusel viia siseruumidesse ja teha omaltpoolt kõik, et vana aasta ära saatmine mööduks neil võimalikult stressivabalt. Kindlasti ei tohiks lemmikloomi võtta ilutulestiku ajaks õue kaasa. Selleks, et ilutulestik loomi ei häiriks:

  • väsita samal päeval oma loomi jalutuskäigu, aktiivse tegevuse või mõttemänguga;
  • aja põllumajandusloomad ilutulestiku ajaks lauta või talli, lemmikloomad hoia samuti siseruumis;
  • pane loomadele mängima mõõduka heliga raadio või televiisor;
  • kata siseruumi aknad nii, et valgussähvatused ei paistaks sisse;
  • veeda nendega ise aega ja paku toredat tegevust;
  • looma tõsise stressi korral küsi eelnevalt nõu veterinaarilt.

Aastavahetuse eel tasuks üle kontrollida kas teie lemmikloom on kiibistatud ja registrisse kantud. Nii olete omalt poolt teinud kõik, et teie loom kaduma minnes kiiresti koju tagasi jõuaks. Kui loom aastavahetusel kadunuks jääb, tuleks viivitamatult alustada otsingutega ja teavitada lähimat loomade varjupaika ja kohalikku omavalitsust.  

Eesti Loomakaitse Selts on 2000. aasta kevadest tegutsev loomasõpru ühendav mittetulundusühing, mille missiooniks on abivajavate loomade heaolu tagamine ja parandamine ning loomade väärkohtlemise ennetamine. Missiooni viiakse ellu loomade otsese abistamise, avalikkuse teavitamise, inimeste koolitamise ning õigusloomes osalemise ja loomakaitsealase järelevalve teel

Lisateave:

​Geit Karurahu

Kommunikatsiooni- ja turundusjuht

geit.karurahu@loomakaitse.eeTel: ​+372 55505009

Leave a Reply