Kuidas peatada kutsikavabrikud?

Viimasel ajal on Eesti Loomakaitse Seltsi tihemini saanud kurbasid kirju peredelt, kes on heatahtlikult kutsika ostnud ja pidanud pealt vaatama ta piinlemist ning surma. Kahtlemata on juhtumeid rohkem kui meieni...

Viimasel ajal on Eesti Loomakaitse Seltsi tihemini saanud kurbasid kirju peredelt, kes on heatahtlikult kutsika ostnud ja pidanud pealt vaatama ta piinlemist ning surma. Kahtlemata on juhtumeid rohkem kui meieni jõuab. Oktoobrikuus alustab Eesti Loomakaitse Selts teadvustuskampaaniat kutsikavabrikutest, et informeerida inimesi olukorra tõsidusest ja leida lahendusi selliste olukordade vähendamiseks.

Mis on kutsikavabrik?

Kutsikavabrik on koerte kasvatus, kus looma heaolu ohverdatakse raha saamise eesmärgil. Kutsikavabrikud on võrdelised intensiivpõllumajanduses loomade pidamisega, kus loomi pikaajaliselt ekspluateeritakse, arvestamata nende tervist, heaolu ja liigiomast käitumist. Eesmärgiks on saada kiirelt ja palju kutsikaid, kes kasumlikult maha müüa. Sellistes kohtades võetakse kutsikad emalt varakult ega jälgita, et paaritumine ei toimuks lähisugulaste vahel, mis omakorda ainult tõstab terviserikete ja ebanormaalsuste riski. Koeri näidatakse ja antakse üle avalikes parklates, näiteks turul või tee ääres. Koerte elukohta ja pidamistingimusi uus omanik ei näe. Koertel on dokumendid sagedasti ebakorrektsed või puuduvad sootuks. Puudub veterinaarpass, loom pole vaktsineeritud või kiibistatud. Maksmine toimub ainult sularahas. Tagantjärgi on selliseid ebaeetilisi koerte müüjaid raske leida.

Kutsikavabrikute ajalugu

Vastavalt Chanis Major V. väljaannetele on kutsikavabrikud pärit II Maailmasõja järgsest ajastust. Midwestern´i põllumajandustootjad, kes otsisid alternatiivset tegevusala, reageerisid kasvavale nõudlusele kutsikate järele, mille tulemusena pandi alus kutsikatega kaubitsemisele. Selle äritegevuse laienedes hakkasid nii väikesed kui ka suured jaeketid müüma kutsikad lemmiklooma osakondade kaudu. Umbes samal ajal tekkisid esimesed lemmikloomapoeketid.

Ükskõiksusest või teadmatusest jäid paljud kutsikad sotsialiseerimata ja neid eksponeeriti kanakuutides või küülikupuurides. Lisaks ei saanud loomakesed tihti arstiabi aretajate maksujõuetuse tõttu. Seetõttu hakkasid sellised USA organisatsioonid nagu Humane Society uurima kutsikate aretustegevust, mis viis Loomade heaolu seaduse vastuvõtmiseni 24. augustil 1966.

Levinumad probleemid

Halbade aretustingimuste tõttu tekivad kutsikavabrikus aretatud loomadel sageli tervise ja/või sotsiaalse käitumisega seotud probleemid. Kutsikatel, kes on kasvanud kitsastes ruumides koos paljude teiste koertega, on raskusi teiste koerte ja inimestega suhtlemisel. Koerte transportimisel pikkadel vahemaadel kehvades tingimustes aga viivad loomad mõnikord stressi ja nad võivad isegi surra. Ellujäänud vabrikukoerte puhul suureneb vanemas eas hingamisteede haiguste ja kopsupõletiku, samuti sellise kaasasündinud defekti nagu puusaliigese düsplaasia tõenäosus. Lisaks sellele võivad neil tekkida sotsialiseerumise, mitmekesisuse ja inimesega positiivse kontakti puudumise tõttu iseloomust tingitud probleemid. Vabrikukutsikaid müüakse üldjuhul puhtatõuliste koerte pähe, et saada nende eest kõrgemat hinda, nagu tõupuhaste loomade puhul tavaline. Siiski võib juhuslike tõuaretustavade tulemusena saada tegelikult üldse mitte puhtatõulisi kutsikaid. Neid aretatakse vabrikus suure hulgana ja täiesti kontrollimatult.Mõningaid kutsikamüüjad esitlevad end kui tõelisi tõuaretajaid.

Kutsikavabrikute probleem esineb nii maailmas kui ka Euroopa Liidu tasandil. Kutsikaid veetakse peamiselt idast läände. Lätist ja Venemaalt Eestisse, Eestist Soome ning Leedust Poola ja Suurbritanniasse.

Kuidas siis peatada kutsikavabrikud?

  • Peame muutma lemmikloomade kiibistamise ja Lemmikloomaregistrisse kandmise kohtustuslikuks terves Eestis.
  • Lemmiklooma ostes tuleb uurida tausta – osta oma lemmikloom usaldusväärselt müüjalt.
  • Adopteeri varjupaigast.
  • Jaga oma teadmisi kutsikavabrikutest ka teistega.

 

Kuidas ära tunda kutsikavabrikut?

  • Kutsikavabrikant ohverdab kasumi nimel looma heaolu.
  • Reeglina on loomalapse hind tõutunnistusega koera hinnast kordades odavam.
  • Tõukoera puhul puuduvad korrektsed dokumendid.
  • Koerad elavad nõuetele mittevastavates tingimustes – oluline on eelkõige koerte paljundamine ja kiire realiseerimine.
  • Kutsikavabrikant ei pea oluliseks koeraema heaolu ja paaritab koera lubatust tihemini.
  • Koeraema partneri valik on juhuslik.
  • Sageli loovutatakse kutsikad lubatust varem.
  • Ei sõlmita ostu-müügilepingut, mis tagaks nii ostja kui ka müüja õigused.
  • Arveldatakse reeglina sularahas.
  • Ostjat ei lasta tuppa/majja/korterisse sisse ning müüja soovib koera üle anda parklas, bussipeatuses või keset tänavat.
  • Ostjat ei lasta müüdava koera ema juurde.
  • Loomal puudub veterinaarpass ehk loom ei ole kiibitud ja vaktsineeritud.
  • Passi olemasolul pole selgelt kirjas, millises kliinikus on teostatud vajalikud veterinaarsed protseduurid.

Et mitte anda koeravabrikantidele põhjust uute koerte paljundamiseks, tuleb oma lemmik muretseda usaldusväärsest kohast!

Kui tead kohta, kus kutsikad on kehvades tingimustes, kirjuta meile info@loomakaitse.ee või helista 526 7117. 

Related Posts
Leave a Reply