Ukrainas kehtestatakse kassimaks ja keelustatakse krantside aretamist

Ukrainas muutub peagi kasside ja koerte kiibistamine ning registreerimine kohustuslikuks. Aretamiseks lubatakse kasutada vaid tõuloomi. Matta saab loomi ainult selleks ettenähtud surnuaedades ja rahvuspolitsei hakkab kontrollkäike teostama ning seadusvastased tiinused...

Ukrainas muutub peagi kasside ja koerte kiibistamine ning registreerimine kohustuslikuks. Aretamiseks lubatakse kasutada vaid tõuloomi. Matta saab loomi ainult selleks ettenähtud surnuaedades ja rahvuspolitsei hakkab kontrollkäike teostama ning seadusvastased tiinused välja selgitama. Selline initsiatiiv tuli rahvasaadikutelt, nii on märgitud seaduse eelnõus nr 7220.

Kodukiisud saavad kaelarihmad

Seaduse eelnõu aluseks on kõikide loomade registreerimine erinevatesse kategooriatesse: metsloomadeks, koduloomadeks ja hulkuvateks loomadeks. Esimeste ja viimaste eest maksab kohalik omavalitsus, koduloomade eest tasuvad omanikud. Andmebaasi peab registreerima kõik üle 2 kuu vanad loomad. Kui ukrainlane ostab endale kassi või koera, tuleb tal registreerida loom 5 päeva jooksul.

Peale registreerimist saab loom eluaegse ID-numbri. See number tuleb kinnitada looma kaelarihmale, ka kasside kaelarihmadele. Kohustuslikuks saab ka loomakliiniku külastamine, mitte harvem kui korra kolme aasta jooksul. Kui omanik kolib koos loomaga, on ta kohustatud teavitama sellest 5 päeva jooksul veterinaarametit.

Registreerimine on tasuline ja kõigile kohustuslik

Ukraina loomaomanikele kehtestatakse uus maks – 180 grivnat (5,78 €). Maksuvabaks saavad Tšernobõli veteranid, Isamaasõja veteranid, ATO osalejad, 1. ja 2. grupi invaliidid, MTÜ-d ja varjupaigad, kohaliku-ja riigivõimu asutused ning varjupigast looma adopteerijad.

Poegimised – ainult kennelliitudes

“Tõuväärtusteta” loomade ehk krantside aretamine keelustatakse. Sealhulgas keelatakse ka kodupaljundamine ja lemmikoomavabrikud. Aretustööd saab teha vaid kennelites ja tõuklubides, mis omavad selleks ettenähtud litsensi.

Trahvid ja kriminaalmenetlus

Tiinete kasside ja koerte tapmine ning eutaneerimine väikeste laste juuresolekul saab olema võrdlustatud looma väärkohtlemisega. Selle eest saab karistuse – trahvi kuni 850 grivnat (27,28 €) või kuni 6 kuud aresti.

Eraldi kehtestatakse ka lisatrahvid

850 – 1700 grivnat (27,28 – 54,56 €) – loomade väljaheidete koristamata jätmise eest (v.a. juhtkoerad)

5100 – 20 400 grivnat (163,67 – 654,66 €) – loomadega kerjamise eest

5100- 20 400 grivnat (163,67 – 654,66 €) – tõuta loomade paljundamise ja koduaretuse eest

3400- 20 400 grivnat (109,11 – 770,19 €) – looma steriliseerimisest keeldumise eest

3400- 20 400 grivnat(109,11 – 770,19 €) – looma konfiskeerimine – dokumentideta loomade müügi eest

(teine trahvisumma on aasta jooksul korduva rikkumise eest)

Koerte psüühika uuring

Rahvasaadikud panid paika ka potentsiaalselt ohtlike koeratõugude nimekirja, kellele on kohustuslik teha psüühilise seisu kontrolli. Teiste hulgas kuuluvad sellesse nimekirja: akita, Ameerika Staffordshire terjer, Argentiina dogi, doberman, Saksa lambakoer, Saksa dogi, rotveiler jne.

Looma matuste legaliseerimine

Seaduse eelnõus on kirjas, et ukrainlane ei saa tulevikus oma looma ise matta. Kassi või koera surma puhul on omanik kohustatud teatama surmast oma loomakliinikusse. Looma surnukeha peab ära viima koos eelnevalt saadud passiga ja numbrimärgiga. Rahvasaadikud pakuvad välja, et kassi või koera matused peavad toimuma vaid loomade kalmistul ja krematooriumites, mis rajatakse kohaliku omavalitsuse rahade eest.

Politsei kontrollkäigud

Kõikide nende uuenduste järelvalvet püütakse muuta Rahvuspolitsei kohustuseks. Politseinikud saavad õiguse külastada ukrainlaste kodusid ja kontrollida, kas nende kass kannab kaelarihma, mis tingimustes elab koer või ega lemmikloom ei ole “ebaseaduslikult” tiine. Peale trahvide määramist, saab politsei volituse ajutiselt loom ära võtta kuni kohtuotsuseni.

Ka Eestis on lemmikloomavabrikud ja koduta kassid üsna terav probleem ning selle probleemi lahendamiseks on vajalik muuta lemmiklooma kiipimine ja registreerimine kohustuslikuks. Paljudes Euroopa riikides on see kohustuslik ja seetõttu ka antud probleemid kontrolli all. Ukraina on avaldatud artikli järgi tegemas väga suuri samme lemmikloomavabrikute ja hulkuvate loomade piiramiseks. Kuidas nii rangete reeglite ja tugeva järelvalve rakendamine õnnestub, näitab ainult aeg.

Allikas: http://ukrnato.info/index.php/v-ukraine-vvedut-nalog-na-kotov-i-zapretyat-razvodit-dvornyazhek/

Related Posts