OHUSTATUD LIIGID, KEDA PEETAKSE EKSOOTILISTE LEMMIKLOOMADENA

Viimastel aastakümnetel on eksootilised loomad muutunud populaarseteks lemmikloomadeks. Ühendkuningriigis olid 2008. aastal roomajad ja kahepaiksed  menukamad lemmikloomad kui koerad. Kõik koerad ja kassid sünnivad koduloomadena, kuid kahjuks nii mõnedki eksoodid...

Viimastel aastakümnetel on eksootilised loomad muutunud populaarseteks lemmikloomadeks. Ühendkuningriigis olid 2008. aastal roomajad ja kahepaiksed  menukamad lemmikloomad kui koerad. Kõik koerad ja kassid sünnivad koduloomadena, kuid kahjuks nii mõnedki eksoodid pärinevad loodusest ning lausa enamuse lähisugulased on püütud loodusest. See on aga suur oht liigi ellujäämisele. Näiteks kui 2003. aastal ilmus film “Kalapoeg Nemo”, siis tõi see kaasa klounikala populaarsusele järsu hüppe. Suurenenud nõudluse tõttu kasvas klounikalade püüdmine ning mitmetes piirkondades kadusid nad täielikult. 

Metsloomadega kaubitsemine tapab sõna otseses mõttes ohustatud loomi. 

Ühendkuningriigi 2019. aasta aruandes (shorturl.at/nopE4) leiti, et metsloomadega kauplemine on ohustatud liikide väljasuremise üks peamistest põhjustest. Haruldase sisaliku, linnu, primaadi või kala soetamine tekitab otsest riski loomaliigi väljasuremisele.

Liigid, keda peetakse lemmikloomana, kuid looduses leidub neid aina vähem:
🔸 TUHKRUD – loodusest leidub umbes 206 tuhkrut ning numbrid aina kahanevad.
🔸 PAPAGOID – vastavalt IUCNi punasele nimekirjale on 398 teadaolevast papagoiliigist 18 kriitiliselt ohustatud, 39 ohustatud ja 55 haavatavad.

🔸 SISALIKUD – ohustatud on 241 sisaliku alamliiki. Üks nendest on näiteks Hiina veedraakon, kes veel ei ole veel ametlikult ohustatuks tunnistatud, kuid teadlased on mures nende tuleviku osas. Aina rohkem ja rohkem püütakse isendeid, kellest nooremad lähevad lemmikloomaks ja vanemad kulinaariaks.

🔸 ŠIMPANSID – kui 20. sajandi vahetusel oli neid umbes miljon, siis praegu on hinnanguliselt looduses 172 000–300 000 šimpansit.

🔸 KILPKONNAD – kui kunagi leidis loodusest umbes 250 000 kilpkonna, siis neid on alles ainult umbes 15 000. Paljud kilpkonna alamliigid on Rahvusvahelise Looduskaitseliidu nimekirjas ohustatud või kriitiliselt ohustatud. Näiteks on pannkook kilpkonn ohustatud liik just eksootiliste lemmikloomade kaubanduse tõttu. 

🔸 KALAD – Ohustatud on ka näiteks Bangai kardinalkala, keda on loodusesse  jäänud alla 1,5 miljoni (mida kalade kohta ei ole palju).

🔸 HOBUSED – Prževalski hobune on koduhobustega nii palju paaritatud, et puhtatõulisi hobuseid on alles ligi 2000. Vähem kui 300 Prževalski hobust on metsikud

❗Eksootilise looma soetamisel tasub enne põhjalikult uurida selle liigi tausta – kuidas läheb liigil looduses (ei piisa üksnes CITES nimekirjaga tutvumisest), kust ja kuidas on see liik sattunud lemmiklooma turule, milline on konkreetse isendi päritolu. Vaid nii saad kindel olla, et ei osale otseselt või kaudselt milleski, mis võib kahjustada keskkonda ja olla ebaeetiline. 

Related Posts
Leave a Reply